Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley ve BofA da Türkiye Enflasyon Beklentisini Yükseltti

Morgan Stanley ve BofA, dün açıklanan verilerin piyasa tahminlerinden daha yüksek gelmesi nedeniyle Türkiye için enflasyon beklentisini revize etti.
Morgan Stanley ve BofA da Türkiye Enflasyon Beklentisini Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından yabancı kurumlardan açıklamalar art arda gelmeye başladı. Türkiye’de yıllık enflasyon Ağustos ayı itibarıyla yüzde 58,94’e yükseldi. Açıklama sonrasında JPMorgan yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 62’den yüzde 65’e çıkarırken, HSBC yüzde 70 olacağını öngördü.

Bugün ise iki kurumdan daha güncelleme paylaşıldı. BofA Securities ve Morgan Stanley ekonomistleri enflasyon beklentisinin yanında faiz konusunda görüşlerini de aktardı.

BofA Securities ekonomisti Zümrüt İmamoğlu tarafından paylaşılan notta, dün açıklanan rakamların tahminlerden daha yüksek gelmesi nedeniyle kurumun 2023 yıl sonu için enflasyon beklentisini yüzde 58’den yüzde 70’e yükselttiği bildirildi.

2024 beklentisi ise yüzde 38’den yüzde 40’a çıkarıldı. Enflasyonun gelecek yılın Mayıs ayında yüzde 78 ile zirve yapması bekleniyor. Daha önce bu öngörü yüzde 65 olarak açıklanmıştı.

BofA Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı konusunda da görüşlerini paylaştı. Enflasyonun tahminleri aşması nedeniyle daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğu, bu yıl sonunda politika faizinin yüzde 30’a çıkarılacağı tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Morgan Stanley’ın Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yüzde 66

Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk tarafından yayımlanan notta da beklentiler yukarı yönde revize edildi. Kurum ekonomistleri, daha önce yüzde 62 olan 2023 sonu enflasyon beklentisini yüzde 66’ya yükseltti.

Enflasyonun yüzde 68’le zirve yapması beklenen 2024 Mayıs ayı için tahmin yüzde 72 olarak revize edildi.

Sıkılaştırma adımlarının olumlu etkisi hissedilene kadar özellikle hizmet fiyatlarındaki yapışkanlık, kurda potansiyel düzeltmeler ve yönetilen-yönlendirilen fiyatların enflasyonda yukarı yönlü baskı yaratacağı ifade edildi.

Merkez Bankası’nın ise yüzde 30 faiz beklentisine, tahminlerden çok daha erken ulaşabileceği söylendi.

Kurum raporunda, “İki ay üst üste çok güçlü gelen TÜFE verileriyle karşı karşıya kalan yeni PPK enflasyon beklentilerinde daha fazla bozulmanın önüne geçmek ve kredibilitesini daha da artırmak için yukarı yönlü sürprizlere devam etmeyi tercih edebilir. Böylece TCMB’nin yüzde 30 politika faizine bizim öngördüğümüzden daha erken ulaşabileceğini görebiliriz.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.