Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley Kriptodaki Zayıflığı Terra Çöküşüne Bağlıyor

ABD’li yatırım bankası, kripto para piyasasındaki zayıflığa atıfta bulunarak, UST’deki düşüşe dikkat çekti.
Morgan Stanley Kriptodaki Zayıflığı Terra Çöküşüne Bağlıyor
Yorum

Kripto para piyasası geçen yılın Kasım ayından bu yana aşağı yönde hareket ediyor. Son dönemde ise bu düşüş çeşitli faktörlerin etkisiyle daha da derinleşti. ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, piyasadaki zayıflığı masaya yatırdı.

Banka tarafından yayınlanan raporda, kripto piyasasındaki zayıflıkta, TerraUSD’un (UST) değerinin düşmesi ve merkeziyetsiz finans üzerinde kaldıraç oranlarındaki azalmanın rol oynadığını belirtti.

Hatırlanacağı üzere Terra ekosisteminin stablecoin’i UST, olması gereken 1 dolar değerinin altına düştü. Bu durum piyasadaki paniği artırdı. LUNA token değerinin tamamını sildi. Bitcoin ve altcoinlerde düşüş derinleşti.

Terra’daki Çöküş Piyasaya Güveni Zedeledi

Banka Terra üzerindeki gelişmeler sonrası bazı çevrelerin kripto paraların istikrarını sorguladığını vurguladı. Raporda, Tether’in (USDT) 73 milyar dolarlık bir piyasa değeri olduğu ve günlük bazda en çok işlem gören dijital varlık olduğu belirtildi.

Borsalarda işlem gören tüm Bitcoin’lerin (BTC) yarısından fazlası USDT paritesinde işlem görüyor. Yatırımcıların USDT’yi rekor oranda kullandığı belirtilirken, sadece geçen ay yaklaşık 10.6 milyar dolarlık işlemin gerçekleştiği ifade edildi

Morgan Stanley toplam stablecoin piyasa değeri düştüğü ve merkezi olmayan borsalardaki kaldıraçın azalması nedeniyle piyasa genelinde sıkılaşma olduğunu belirtiyor.

Notta, kullanılan 10 milyar dolarlık USDT’nin 5.9 milyar dolarının TRON blok zincirinde olduğu ve çok daha azının Ethereum’da olduğu belirtildi. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, USDT’nin bilinen en büyük sahibi ve TRON ekosistemindeki stablecoin’in yüzde 49’unu kontrol ediyor.

Tether’i Merkezi Borsalar Koruyor

Rapora göre, Binance, FTX ve Bitfinex, USDT’nin en büyük üç kurtarıcısı konumunda. DeFi borsası olan Curve, merkeziyetsiz platformlarda USDT’nin üçte birinden fazlasını barındırıyor ve burada diğer sabit paralarla takas edilebiliyor.

Banka, kaldıraçlı işlem sunan şirketlerin genellikle birbirlerinden borç aldığı için kripto piyasalarından fiat bankacılık sistemine sistemik yayılma risklerinin sınırlı göründüğünü söyledi.

Bununla birlikte USDT, 1 dolarlık sabit değerinin altına önemli ölçüde düşerse, bu durumun kripto ve risk piyasaları üzerinde daha büyük bir olumsuz etkisi yaratabileceği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%