Yatırım yapmaya başla!

Morgan Stanley Başkanı: Ticaret Çatışması Küresel Ekonomik Savaşa Dönüşmeyecek

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’nin Başkanı Colm Kelleher, ABD ile Çin arasında süregelen ticaret savaşı hakkında konuştu. Detaylar aşağıda;
Morgan Stanley Başkanı: Ticaret Çatışması Küresel Ekonomik Savaşa Dönüşmeyecek

Morgan Stanley Başkanı Colm Kelleher, ABD ile Çin arasındaki bazı ticari anlaşmazlıkların -ki pek çok kişi anlaşmazlıkların gelecek yıl boyunca süreceğini düşünüyor- küresel, ekonomik bir soğuk savaş getirmeyeceğini öngördü.

“Bence ABD ile Çin birlikte yaşamayı öğrenen iki büyük hayvan” diyen Morgan Stanley Başkanı, iki ülke arasındaki anlaşmazlığın yeni bir tür soğuk savaşa dönüşüp dönüşmeyeceği yönündeki soruya açıkça “hayır” diyerek yanıt verdi. Sonuçta bu yıl, dünyanın en büyük iki ekonomisi için de zorlu bir yıl olmuştu. ABD, 250 milyar dolar değerinde Çin ürününe gümrük vergisi uygularken Çin’de Amerikan ithalatına 110 milyar dolarlık misilleme vergisi getirmişti.

Ve pek çok uzman iki ülke arasında yaşananları, küresel yatırımcı güveni ve dünya ekonomisi için risk olarak değerlendirilmişti.

Uzmanlar Ticaret Savaşını Küresel Ekonomi için Risk Olarak Görüyor Mesela, Uluslararası Para Fonu ticaret savaşının bir sonucu olarak bu yıl ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminlerini düşürmüştü. Kısacası iki ülke arasındaki gerilim tüm dünyayı etkiliyor ve endişelendiriyordu. İşte bu noktada, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bu hafta G-20 Zirvesi’nde yapacakları müzakerenin de merakla takip edildiği hatırlatıldı.

Morgan Stanley Başkanı Colm Kelleher de konuyla ilgili ikilinin görüşmesinin nasıl ilerleyeceğini tahmin edemeyeceğini fakat olumlu şeyler beklediğini söyledi.

Morgan Stanley Başkanı Colm Kelleher Ticaret Savaşı Küresel Ekonomik Savaşa Dönüşmeyecek“Görüşmenin süper güçler arasında daha pratik bir iş birliğinin başlangıcına işaret edeceğini düşünüyorum” diyen Morgan Stanley Başkanı konuşmasına şöyle devam etti: “Benim görüşüm Başkan Trump’ın anlaşma yapma konusunda uzman ve gerçekçi olduğu. O, Çin’in küreselleşmeden çok fazla faydalanıp faydalanmadığı konusunda ABD’den çok fazla destek alıyor ve dengeyi yeniden sağlamaya çalışıyor.”

Morgan Stanley’nin Singapur’daki 17. Yıllık Asya Pasifik Zirvesi’nde konuşan Kelleher, “Çinlilerin bile bunun bazı yönlerine hak verdiğini düşünüyorum” ifadeleriyle de dikkat çekti.

Morgan Stanley Başkanı Colm Kelleher Çinliler Bile Trump Hak Veriyor Xi Jinping altındaki Çin hükümetinin iş bitirici olduğunu ve pazarlarını açmak için gerçek işaretler gösterdiğini de belirten yatırım bankası başkanı, bunların hepsinin tarife mücadelesinden çıkmak için bir yol olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Ayriyeten Morgan Stanley tarafından yapılan araştırmaya gönderme yaparak; ABD’nin bütün Çin ithalatına yüzde 25’e varan tarifeler uygulasa bile bunun Çin ekonomik büyümesinin yüzde 1.3’ünü keseceğini, rakamın kayda değer olsa bile Pekin’in üstesinden gelemeyeceği bir şey olmadığını vurguladı. “Çin’in yapabileceği pek çok şey var, bunun için bir çıkış yolu bulabileceğimizi düşünüyorum. Bence bazı anlaşmalar yapılacak. Bazı vaziyeti kurtaran anlaşmalar olacak ve bence ilerleyeceğiz.” diyerek de konuşmasına son verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum