Yatırım yapmaya başla!

Morgan Stanley İlk Çeyrek Verileriyle Analist Tahminlerini Aştı

Morgan Stanley, 2019 yılının ilk çeyreğine ilişkin kâr ve gelirini açıklarken, analistlerin beklentilerini geride bıraktı.
Morgan Stanley İlk Çeyrek Verileriyle Analist Tahminlerini Aştı

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, 2019 yılının ilk çeyreğinde varlık yönetimi ve sabit getirili ticarette beklenenden daha iyi sonuçlar alarak, analist beklentilerini aşan kâr ve gelir açıkladı. Refinitiv, hisse başına 1,17 dolar kazanç beklerken, banka 1,39 dolar kazanç elde etti.

Morgan Stanley, yılın ilk çeyreğinde 10,3 milyar dolarlık getiri ile 9,94 milyar dolarlık tahminleri geride bıraktı.

Morgan Stanley 10,3 Milyar Dolar Gelirİlk çeyrekte karının 2,4 milyar dolar olduğunu açıklayan Morgan Stanley, hisse senedi ticaretinden yüzde 1,9 oranında artış kaydetti. Genel Müdür James Gorman, “Dördüncü çeyrekte çalkantılı piyasaları izleyen yıla yavaş bir başlangıç olmasına rağmen sağlam kazançlar sağladık,” dedi.

Gorman, küresel çevre için risklerin devam etmesine karşın piyasaların düzeldiğini ve müşterilerine hizmet etme ile işe yatırım yapma konusunda iyi bir konuma ulaştıklarını söyledi. Gorman’a göre; Morgan Stanley, ticaret işlemlerinden çok daha sağlam bir işletme olan varlık yönetimi bölümünü vurguladı. Fakat bankanın hala oldukça büyük bir Wall Street ticareti ve danışmanlığı işi olduğunu söyledi.

Gorman, bunun Goldman Sachs’ta dahil olmak üzere rakiplerinde olduğu gibi sonuçları hafifletmesi gerektiğini ifade etti.

Sonuçların Hafiflemesi BekleniyorduBuna karşın Morgan Stanley, Wall Street’teki ticari masaları etkileyen rahatsızlıktan korunmazken, sonuçları korkulduğu kadar kötü olmadı. Banka, 1,71 milyar dolarlık bono alım-satım geliri elde ederken, analistlerin beklediğinden 200 milyon dolar daha fazla kredi kullandı. Çünkü kredi ticaretindeki kazançlar zayıf devlet tahvili ve para birimlerinin sonuçlarının dengelenmesine yardımcı olmadı.

Hisse senedi ticareti ise tahminin heme altında 2,02 milyar dolar gelir elde etti. Bu ticaret gelirinde yüzde 15’lik bir düşüş yaşandığı belirtildi. Yatırım bankacılığı geliri, birleşme önerileri, hisse senetleri ve bono taahhüt işlemlerinden kaynaklanan daha düşük ücretlerle esasen tahminleri karşılayan yüzde 24 düşüş ile 1,15 milyar dolara düştü.

Bankanın Wall Street operasyonları, çeyreklik dönemde beklentilerin azalmasından yararlanırken, servet yönetimi bölümü daha büyük bir engelle karşılaştı.

Bankanın Wall Street Operasyonları200 milyon dolar artış sağlayarak geliri 4,39 milyar doları aştı. İşletme, varlıklı müşterilerine daha fazla borç verme yoluyla Aralık ayında borsadaki düşük varlık seviyelerini yüksek faiz geliri ile dengelemiş oldu. En küçük bölümü olan yatırım yönetimi ise 804 milyon dolar gelir elde ederken, analistlerin beklediğinden yaklaşık 115 milyon dolar daha fazla kazandı.

JMP Menkul Kıymetler analisti Devin Ryan, “Morgan Stanley’in çubuğunun sonuçlara doğru yeterinde indirildiğine ve çeyreği oldukça zorlu bir zemin olarak sağlamlaştırdığına inanıyoruz. Ayrıca çoğu alanda çeyreklikten çıkma konusundaki iş momentumunun bugün başladığı yere göre daha iyi olduğuna inanıyoruz,” dedi.

Morgan Sanley, ilk çeyrek kazançlarını açıklayan en büyük altı ABD bankasından sonuncusuydu. JP Morgan Chase ve Bank of America rekor kar açıklarken, Wells Fargo ve Citi karışık sonuçlar yayımladılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum