Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley Haziran Sonuna Kadar 3 Bin Kişiyi Çıkarmayı Planlıyor

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, gelecek ayın sonuna kadar 3.000 kişiyi çıkarmaya hazırlanıyor. Detaylar haberde...
Morgan Stanley Haziran Sonuna Kadar 3 Bin Kişiyi Çıkarmayı Planlıyor
Yorum

Planlar hakkında bilgisi olan bir kişiye göre ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Haziran ayı sonuna kadar yaklaşık 3.000 pozisyonu elemeyi planlıyor. Kaynak, kesintilerden muaf tutulacak mali danışmanlar ve destek personeli hariç tutulduğunda, bunun New York merkezli bankanın iş gücünün yaklaşık yüzde 5′ine eşit olduğunu söyledi.

İşten çıkarmaların en çok bankacılık ve ticaret personelini etkilemesi bekleniyor. Pandemi tarafından ateşlenen anlaşmalarda tarihi bir patlamayı, geçen yıl Federal Rezerv’in aşırı ısınan bir ekonomide frene basmak için oranları artırmaya başlamasının ardından başlayan bir düşüş izledi . Wall Street’i besleyen halka arzlar, borç ihracı ve birleşmeler bu yıl sessiz kaldı.

Bankalar FED’in Faiz Baskısını Hissediyor

Morgan Stanley’in yanı sıra, Bank of America ve Citigroup’un da işten çıkarma kararları aldığı biliniyor. Bankadaki kesintiler, Wall Street’in harcamalarla boğuştuğunu gösteriyor.

Geçen ay analistler, Morgan Stanley’i gelir düşerken daha yüksek ilk çeyrek maliyetleri açıkladığı için eleştirdiler. Firmanın yatırım bankası ve servet yönetimi bölümündeki harcamalar, kar marjlarına zarar veriyor.

FED’in faiz politikası çok sayıda şirketin işten çıkarma politikası geliştirmesine neden oldu. Bunun yanı sıra ABD’de bazı bankaların iflasına neden olan bir kriz kendisini gösterdi. Silvergate, Signature Bank ve Silicon Valley Bank iflaslarını açıkladı.

Küresel piyasalar yarın açıklanacak FED faiz kararını beklemeye başladı. Tahminler yarınki toplantıdan 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönünde. Faiz kararının ardından FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu