Yatırım yapmaya başla!

Morgan Stanley Gelişmekte Olan Piyasalar için 2019 Sonu Hedefini %8 Artırdı

Morgan Stanley yayınladığı bir raporunda gelişmekte olan piyasaların bir ralliye hazırlanbileceğini ve MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi için yıl sonu hedefini yükselttiğini söyledi.
Morgan Stanley Gelişmekte Olan Piyasalar için 2019 Sonu Hedefini %8 Artırdı

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley dün yayınladığı bir notta gelişmekte olan piyasalar için beklentilerinin iyimser olduğunu vurguladı. Bu nedenle MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’nin 2019 yıl sonu hedefini yüzde 8 artırdığını açıkladı. Endeksin, Çin hisse senetlerinde yaşanacak yükseliş ve bakır fiyatları gibi birkaç faktörlere bağlı olarak yükseleceğini öngördü.

Morgan Stanley, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’nin Pekin’den gelen ilave teşvikler ve Çin hisselerindeki yükseliş ile çıkış yapacağını söyledi.

Endeks Çin Hisseleriyle YükseldiÇin hisseleri, endeksin yüzde 32,12’sini oluştururken, yılbaşından bu yana iyi bir performans sergiledikleri biliniyor. Morgan Stanley notunda, Çin’de işlem gören en büyük hisselerin endeksi olan CSI 300 ile Hong Kong’un Hang Seng endeksinin, MSCI yükselen piyasalar endeksinden daha iyi performans gösterdiğine işaret edildi.

Notta, 2019 yılında gelişmekte olan piyasalar arasında toparlanmaya neden olan hisse senetleri ile Çin’in yıl boyunca yükselmesi beklenen hisse senetlerine bağlı olarak yükselişin gerçekleşeceği belirtildi. ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşması olasılığının artmasının da netleşmesine dikkat çekildi.

Çin’in yakın zamanda yaptığı canlandırıcı teşviklerin ise pazarın beklendiğinden daha iyi olduğunun sinyallerini verdiğinden bahsedildi.

Çin Teşvikleri Pazarın İyi Olduğunu GösterdiMorgan Stanley, Ocak ayında banka kredi ihracı ve toplam sosyal finansman konularında ekonomide geniş kredi ile likidite ölçüsü olarak rekor bir sayıya işaret ettiğini de vurguladı. Pekin, ülkede vergi indirimleri ve daha fazlası ile büyümeyi güçlendirmek için yeni tedbirler aldığını duyurmuştu.

Banka, ülkenin gevşetme önlemlerinin tam hıza döndüğünü ve Çin’in ekonomik büyümesini, işgücü piyasasını dengelemek için hazır olduğunu açıkladığını da söyledi. Bunun 2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için daha hızlı bir büyüme oranına işaret edeceğine dikkat çekti.

Morgan Stanley, diğer gelişmekte olan ülkelerin ise Pekin’in teşviklerinden kazanç sağlayabileceğini ifade etti.

Diğer Ülkeler Pekin Teşviklerinden YararlanacakBankanın notunda; “Çin’in teşbiki, bölgeye ve dünyaya imalat ticareti, hizmet talebi ve kaynaklara bakış açısından fayda sağlamalıdır,” ifadeleri kullanıldı. Bu yükselişten yararlanmak isteyen yatırımcıların ise Çin, Hindistan, Endonezya, Singapur ve Brezilya’ya bakması gerektiği söylendi.

Gelişmekte olan piyasalara yönelik iyimser beklentinin ortaya çıkmasındaki bir diğer nedenin ise bölgede beklenenden daha iyi olan kurumsal kazançlar olduğu açıklandı. Bakır fiyatının performansına da dikkat çekilen raporda, çeşitli sektörlerde yaygın kullanımı nedeniyle ekonomik sağlığın önde gelen bir göstergesi olduğu belirtildi.

Morgan Stanley notunda, bakır fiyatının 2018 yılının Haziran ayından bu yana yüzde 10’ün üzerinde bir yükseliş sergilediğini yazdı.

Bakır İyi Performans GösteriyorBüyüme arayışı içinde, gelişmekte olan piyasa hisse senedi getirileri ile uzun vadeli ilişkisi göz önüne alındı ve bakırdan gelen sinyallere dikkat edildiği vurgulandı. Arz kesintilerinin bu fiyat artışında bir etken olduğuna dikkat çeken Morgan Stanley, özellikle Çin’den gelecek çeyreklik verilerde, talebin artacağını öngördüğünden bahsetti.

Bakır Fiyatlarını Takip Etmek için Tıklayın!

Raporda, “Bakır fiyatı ile gelişmekte olan piyasa hisse senetleri arasındaki geleneksel güçlü korelasyon varsa bu yeniden canlanmış bir EM rallisi için iyi bir işarettir,” ifadelerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum