Yatırım yapmaya başla!

Commerzbank’tan Sonra Morgan Stanley’den de Faiz İndirimi Tahmini Geldi

Morgan Stanley Ekonomisti Ercan Ergüzel, TCMB’den 25 Temmuz’da yapılacak toplantıda, daha önce 100 baz puan olan faiz indirimi beklentisini, 250’ye yükseltti.
Commerzbank’tan Sonra Morgan Stanley’den de Faiz İndirimi Tahmini Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’nın görev değişikliği halen konuşulmaya devam ederken, piyasalar asıl bu ay sonu yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısından, faizler konusunda nasıl bir karar çıkacağını merak ediyor.

Yeni başkan Murat Uysal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve getirilmesi, faiz indirimine neredeyse kesin gözüyle bakılmasını sağladı. Yurt içinde piyasa otoriteleri genel olarak en az 300 baz puanlık bir indirim beklese de yabancı kurumlardan da tahminler gelmeye devam ediyor.

Dün Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, TCMB’den 25 Temmuz toplantısında en az 100 – 150 baz puanlık faiz indirimi beklediğini söyledi. Bugün de Morgan Stanley’den bir tahmin geldi.

Morgan Stanley Ekonomisti Ercan Ergüzel, Merkez Bankası’ndan bu ay sonu yapılacak PPK toplantısında, 250 baz puanlık faiz indirimi beklediğini açıkladı.

Morgan Stanley Faiz İndirimiErgüzel’in daha önceki beklentisi 100 bp’ydi. Beklentisini değiştirmesinin altında yatan gerekçenin, Murat Uysal’ın açıklamaları olduğunu belirtti. Yeni atanan başkan Murat Uysal, geçtiğimiz günlerde verdiği ilk röportajda iletişimde şeffaflık politikasını vurgulayarak, daha güvercin ve iyimser tonlu açıklamalarda bulundu. Ergüzel de Uysal’ın bu açıklamalarının ardından faiz beklentisini revize ettiğini bildirdi. Bankanın bu yıl için toplamda beklediği faiz indirimi ise 400 baz puan değerinde.

Reuters tarafından yapılan ankette, ekonomistlerin büyük kısmı 25 Temmuz toplantısından 200 bp’lik faiz indirimi bekliyor.

TCMB 25 Temmuz Faiz BeklentisiYapılan anket doğrultusundan çıkan ortak düşünce, bu oranda bir indirimin piyasalar için sürpriz olmayacağı yönünde. Ek olarak bono-tahvil pazarında prim sağlayacağı da yapılan yorumlar arasında yer alıyor. Türkiye’nin yeni yönetim biçiminde artık kararların Beştepe’de alınacağı ve Merkez Bankası’nın da bunu uygulayacağı aktarılırken, bu sözler bir kez daha dikkatlerin bağımsızlık konusuna çevrilmesine sebep oldu.

Commerzbank ekonomistlerinden Tatha Ghose ise dün yayımladığı notta, Murat Uysal’ın açıklamalarından bazı sorunlara yönelik istediği cevapları bulamadığını söyledi. Enflasyonda geçici bir düşüş olduğunu, cari açığın da yapısal reformlara bağlı olarak değil ithalat talebinin azalmasına bağlı olarak gerilediğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum