Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley, 2020 Yılının İlk Çeyreğinde Küresel Ekonominin Toparlanacağını Öngörüyor

Morgan Stanley ekonomistleri, 2020 yılının ilk çeyreğinde küresel ekonominin toparlanabileceğini öngörüyor.
Morgan Stanley, 2020 Yılının İlk Çeyreğinde Küresel Ekonominin Toparlanacağını Öngörüyor
Yorum

Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley’in ekonomistleri, 2020 yılının ilk çeyreğinde küresel ekonominin toparlanma eğilimine girebileceğini öngördü. Bankanın ekonomistleri tarafından kaleme alınan ve Chetan Ahya öncülüğündeki nota göre, ekonomide meydana gelecek söz konusu bu toparlanmaya destek oluşturacak etkenler ticaret savaşı gerginliğindeki azalma ve para politikasında bir süredir izlenen gevşek tutum.

Yayımlanan notta, şu an döngü sonu aşamasında olan ABD ekonomisi başta olmak üzere gelişen piyasaların tamamının küresel ekonomik büyümeye katkı sağlayacağı ifadesine yer verildi.

Gelişen Piyasalar Küresel Büyümeye Katkı SağlayacakBir süredir yavaşlama eğiliminde olan küresel büyümenin, aşağı yönlü trend başladığından bu yana ilk kez ticaret cephesinde tansiyonun düşmesi ve para politikasında genişleme trendleri izlemenin eş zamanlı gerçekleşmesiyle 2020’nin ilk çeyreğinden beri daha iyi bir duruma gelebileceği açıkça ifade edildi. Böylelikle geride bırakılan 7 çeyreğin aşağı trendini geri çevirebileceği belirtildi.

Notta ayrıca aşağı yönlü risklere de dikkat çekildi. Morgan Stanley ekonomistleri, artan tarifeler ve ABD’de döngü sonuna yönelik birtakım güçlükler de dahil olmak üzere risklerin aşağı yönlü olduğuna dikkat çekti. Bunun yanı sıra şirketlerin kredi riskine ve seçim belirsizliğinin de altı çizildi.

Bankanın yayımladığı notta yer alan bir diğer ifade, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin mallarına ilişkin ek tarife uygulama tehdidini Aralık ayında da sürdürmesi halinde küresel ekonomik büyümenin 2019’un son çeyreğinde hız keseceği oldu.

Eğer bu durum gerçekleşirse, ekonomideki toparlanma eğiliminin 2020 yılının üçüncü çeyreğinde gerçekleşebileceği öngörüldü.

Toparlanma Üçüncü Çeyreğe ErtelenebilirGeçtiğimiz günlerde 2019’un üçüncü çeyreğine ilişkin kar rakamlarını açıklayan Morgan Stanley, beklentilerin üzerinde kar ve gelir elde ettiğini duyurmuştu. Banka Temmuz-Eylül dönemlerinde karını %2,3 oranında artıran banka, 2,17 milyar dolar ya da hisse başına 1,17 dolar kar elde etmişti. Morgan Stanley için bu yılın bahsedilen dönemi, son 10 yıl içindeki en parlak üçüncü çeyrek olarak kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu