Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Moon Express, Ay’a Çıkan İlk Özel Şirket Olacak!

Moon Express, Ay’a Çıkan İlk Özel Şirket Olacak!

Amerika tabanlı özel uzay şirketi Moon Express, Ay’a gitmek için federal hükümetten izin aldı! Planlarda herhangi bir değişikliğe gidilmezse; şirket robotik uzay araçlarını, 2017’de Ay’a gönderecek. CEO Bob Richards yaptığı açıklamada; “Kimse bu kadar derin sulara inemedi; fakat birileri yapmalı,” diyerek; Moon Express şirketinin gelecek vadeden bu çalışmalarda, başı çekeceğinin haberini de verdi.

Eğer Moon Express bu planını gerçekleştirirse, Dünya’nın dışına ilk defa bir ticari firma çıkmış olacak. Moon Express, devlet onayını aldıktan sonra kendi internet sitelerinden “2017 Robotic Lunar Landing” projesini hayata geçireceğini açıkladı. Şirketin CEO’su, projenin onay aşamasında daha önce kimsenin sormadığı sorular sorarak, hükümetin dikkatini çektiklerini belirtti.

Yolculuğun şirkete getirileri neler olacak?

Google, 2017 yılında “Lunar X Prize” ile Ay üzerine iniş yapabilecek ilk özel – ticari şirkete, 20 milyon dolar vereceğini açıkladı. Google’nin bu yatırım karşılığında istediği şey, Ay’da çekilmiş yüksek çözünürlükte fotoğraf ve videolara, ilk elden sahip olmak. Moon Express de dahil olmak üzere 16 takım konu üstünde çalışmalara devam ediyor. Ancak şu ana kadar federal hükümet tarafından izin alabilmiş tek ekip, Moon Express. Aynı zamanda Ay’a çıkan 2. ve 3. takıma da Google tarafından 5’er milyon dolar ödeneceği biliniyor.

Peki, Ay’a gönderilecek olan robotik uzay araçlarının amacı ne olacak?

Her şey plana uygun giderse; Moon Express’in gelecek misyonları arasında, su – buz gibi kaynakları değerlendirmek bulunuyor. Moon Express tarafından Ay’a bırakılacak olan robot araçların görevi; su kaynaklarını ve madenleri araştırmak olacak. Ay’daki kaynakların ayıklanması ile kullanması dışında; Ay üzerindeki metaller, ay taşları gibi değerli kaynakları Dünya’ya getirerek, detaylı araştırmalar yapmak da proje kapsamında yer alıyor. Moon Express ekibi, “Lunar Robotic Landing” projesi ile beraber uzay araştırmalarında yeni bir çağ başlatmaya yardım edebileceğine inanıyor. Aynı zamanda şirket, 15 yıl içerisinde Ay’ın Dünya ekonomisine inanılmaz katkılarda bulunacağını ve ikinci evimiz haline geleceğini iddia ediyor.

Şirket kurucularından olan Naveen Jain, “uzay yolculuğu, kurtuluşumuzu garanti altına almak ve çocuklarımıza sınırsız bir gelecek vermek için en büyük şansımızdır,” diyerek, projenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguluyor.

2017 yılının sonlarına doğru gerçekleştirilmesi beklenen seyahat, insanlık adına büyük önem taşımaktadır. Moon Express, Ay’ın üzerine yerleştireceği uzay araçları ile bir takım çalışmalar yaparak, kaynakların kullanılabilirliğini de inceleyecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum