Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s ve Fitch Rusya’yı Çöp Statüsüne Düşürdü

S&P’nin ardından Moody’s ile Fitch Ratings de Rusya’nın notunu çöp seviyesine düşürdü. Ukrayna işgali nedeniyle Rusya üzerindeki baskı artıyor. İşte detaylar;
Moody’s ve Fitch Rusya’yı Çöp Statüsüne Düşürdü
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch Ratings Rusya’nın kredi notunu çöp seviyesine düşürdü. Kuruluşlar, aşağı yönlü revizyonlarda Rusya’ya karşı açıklanan yaptırımları gerekçe gösterdi.

ABD ve Avrupa Birliği başta olmak üzere Rusya, Ukrayna’yı işgali nedeniyle ekonomisini hedef alan birçok sert yaptırımla karşılaştı. Bunlar arasında Rusya’nın Swift sisteminden çıkarılması, oligarkların hesaplarının dondurulması gibi uygulamalar yer alıyor.

Rusya’nın Ukrayna saldırıları sekizinci gününe girerken kuruluşlar, yaptırımların ülkenin borç ödeme kabiliyetini şüpheye düşürdüğünü belirterek notu “çöp” seviyesine indirdi.

Rusya’ya Tarihi Çöp Değerlendirmesi

Reuters’ın haberine göre Fitch ile Moody’s, Rusya’ya yönelik çöp değerlendirmelerinde Batı yaptırımlarının Rusya’nın borç ödeme kabiliyetini şüpheye düşürdüğünü ve ekonomiyi zayıflatacağını bildirdi. Kuruluşlar, Rusya’nın notunu altı kademe indirdi.

Fitch Rusya’nın notunu ‘BBB’ seviyesinden ‘B’ seviyesine çekerek ülkenin not görünümünü negatif olarak belirledi. Moody’s ülke notunu ‘Baa3’ seviyesinden ‘B3’ seviyesine indirdi.

Fitch, tek bir egemen kuruluşta bu kadar büyük altı derecelik bir not indiriminin diğer emsalinin 1997’de Güney Kore’de olduğunu söyledi. Aynı zamanda Fitch, Rus bankalarına yönelik yaptırımların daha da artırılmasını beklediğini bildirdi.

Moody’s ise yaptırımların kapsamının ve ciddiyetinin kuruluşun ilk beklentilerinin ötesine geçtiği ve önemli kredi etkileri olacağı konusunda uyardı.

Rusya’nın finans piyasaları, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırı olan Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlarla çalkalandı.

Endeks sağlayıcıları FTSE Russell ve MSCI, bu hafta başlarında üst düzey bir MSCI yöneticisinin Rusya borsasını “yatırım yapılamaz” olarak nitelendirmesinin ardından, Çarşamba günü Rus hisse senetlerini tüm endekslerinden çıkaracaklarını duyurdu.

Yeni Çöp Değerlendirmeleri S&P’nin Kararını İzledi

S&P geçen hafta Rusya’nın notunu çöp seviyesine indirmişti. Notu çöp seviyesine indirmesinin yanında Ukrayna’nın aşağı yönlü revize etmişti. Moody’s de Ukrayna işgali nedeniyle sert yaptırımlar ve kınamalarla karşılaşan Rusya için çöp uyarısında bulunmuştu.

Rusya için açıklamada S&P; “Bize göre, bugüne kadar açıklanan yaptırımlar, Rus bankacılık sektörünün uluslararası ticaret için bir finansal aracı olarak hareket etme kabiliyeti üzerinde önemli olumsuz sonuçlar doğurabilir” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu