Yatırım yapmaya başla!

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Neden Düşürdü ve Bu Not Yeniden Nasıl Artar?

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Neden Düşürdü ve Bu Not Yeniden Nasıl Artar?

Türkiye ekonomisi, 15 Temmuz gecesi kanlı darbe girişiminin etkisi altında kalarak temelinden sarsılmıştı. Ancak ilerleyen günlerde TCMB’nin ve politika yapıcıların sıkı duruşu, bu sürecin atlatılmasını sağlamış ve yurt içi piyasalar normalleşme sürecine girmişti. Ancak Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından oldukça kritik bir gelişme yaşandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, kamuoyuna Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü açıkladı. Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu; yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirirken, görünümü durağan olarak açıkladı. Böylelikle Türkiye’nin kredi notu “Baa3” seviyesinden “Ba1” seviyesine gerilemiş oldu. Moody’s’in internet adresinde yer alan, Türkiye değerlendirmesinin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Moody’s kararın gerekçesini açıkladı

Moody’s’in almış olduğu not indirim kararı, piyasalarda şok etkisi yarattı. Kurum, not indirim kararının gerekçelerini de kamuoyuna açıkladı. O gerekçeler ise şöyle;

İlk neden olarak Moody’s, Türkiye’nin yüksek boyutlu dış finansman ihtiyacına bağlı risklerde artışın görüldüğünü ifade etti. Açıklamanın devamında, kredi notunun düşürülmesindeki ikinci neden olarak ise destekleyici olan borçlanma temellerinde, özellikle büyüme ve kurumsal sağlamlıkta zayıflamanın görüldüğü dile getirildi.

Türkiye’nin kredi notu nasıl artar?

Türkiye’nin kredi notunun, cari dengesizliğin yüksek olmasına bağlı olarak baskı altında kalmaya devam edeceği belirtilirken; bu zayıflıklarda yapısal azalış olması ya da Türkiye’nin kurumsal ortamında, rekabetçiliğinde somut iyileşmeler olması durumunda, Türkiye’nin kredi notunun artabileceği vurgulandı. Ancak jeopolitik ya da siyasi ortamdan kaynaklanan risklerin azalmasının önemli olduğu belirtilirken, diğer iyileşmeler gerçekleşmeden kredi notunda bir değişikliğe neden olmayacağının altı çizildi.

Moody’s 21 Eylül’de ne demişti?

Moody’s’in, Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından, akıllara 21 Eylül tarihinde yapılan açıklama geldi. Hatırlanacağı üzere Moody’s o tarihte yaptığı açıklamada; 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin, Türkiye ekonomisi üzerinde yaratmış olduğu şokun, büyük ölçüde kaybolduğunu dile getirmişti. Ayrıca açıklamada, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin gözden geçirmenin önümüzdeki ay içerisinde tamamlanacağı ifade edilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum