Yatırım yapmaya başla!

Moody’s’e Göre Türkiye’de Şirket Borçluluklarından Kaynaklı Savunmasızlık Artıyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye hakkında yaptığı değerlendirmede dövizle borçlanma ve kaldıraçların artmasının, şirket borçları kaynaklı savunmasızlığı artırdığını bildirdi.
Moody’s’e Göre Türkiye’de Şirket Borçluluklarından Kaynaklı Savunmasızlık Artıyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moosy’s, Türkiye ekonomisinin son dönemde yaşadığı zorluklar üzerine bir değerlendirmede bulundu. Kurum analistleri tarafından yapılan değerlendirmeye göre; kayda değer dövizle borçlanma ve artan kaldıraç gibi faktörler, Türkiye’de şirket borçları kaynaklı savunmasızlığın artmasına sebep oluyor.

Moody’s tarafından bugün yayınlanan raporda, Türkiye’nin yanında Arjantin ve Çin ekonomisi hakkında da değerlendirme yapıldı.

Arjantin’in (B2 durağan) ve Türkiye’nin (Ba3 negatif) şirketlerden kaynaklanan baskılara karşı en savunmasız ülkeler olduğu bildirilirken, Çin’in de şirket borçluluklarından kaynaklanan savunmasızlığa maruz kaldığı belirtildi. Yapılan analizde, küresel olarak incelendiğinde ülkelerin kredi kalitesinin finansal olmayan şirketlerin daha yüksek borçlanma maliyetlerine karşı savunmasızlığının sınırlı olduğu bildirildi.

Düşük borçlanma maliyetlerinin avantajıyla son 10 yılda şirket kaldıracının yükseldiği söylendi.

Genel olarak yapılan değerlendirmede, bazı piyasalarda finansman koşullarının sıklaşıp risk priminin artmasıyla, şirketler üzerindeki finansal baskının ülkelerin kredi notuna baskı yapma potansiyelini artırdığı, ülkelerin kredi notu riskinin ekonomik, mali, sermaye ve dışsal tamponlarla sınırlı olduğu ifade edildi.

Bu hafta hem yurt içinde hem de yurt dışında piyasaları yoğun bir gündem bekliyor.

Haftanın ilk önemli gündem maddesi, ikinci çeyrek büyüme rakamları oldu. Türkiye, yılın ikinci çeyreğinde %5,2 oranında büyüme kaydetti. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla tahmini, 2018 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla %20,4 artarak 884 milyar 4 milyon 260 bin lira oldu.

Yurt içi piyasalarda haftanın en önemli diğer verisi ise Perşembe günü yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısı olacak. Küresel piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’ndan gelecek olan açıklamalar ve toplantı detayları takip ediliyor olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum