Yatırım yapmaya başla!

Moody’s THY’nin Notunu Düşürdü ve 8 Şirketi İzlemeye Aldı

Moody’s THY’nin Notunu Düşürdü ve 8 Şirketi İzlemeye Aldı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Cuma günü Ankara ve İstanbul merkezli olmak üzere TSK bünyesinde yuvalanmış olan, FETÖ üyeleri darbe kalkışmasında bulunmuşlardı. F-16, helikopter ve tankların sokaklarda dolaştığı zorlu gecede Türkiye’nin en önemli noktaları bombaların hedefi haline gelmişti. Darbe girişiminin yurt içi ekonomisine yansımaları ise negatif oldu. Cuma günü gündüz saatlerde sakin bir seyir izleyen Türk lirası, akşam saatlerine gelindiğinde son sekiz yılın en hızlı erimesini yaşamış ve dolar başına 3,06 seviyelerine gelmişti.

Haftanın başlangıcında ise yatırımcıların fırsat alımlarına başlamasının ardından Türk lirasında toparlanmalar görülmüş ve dolar başına 2,96 seviyelerine gelinmişti. Ancak bu hafta içerisinde devletin en önemli kurumları içerisinde yuvalanan FETÖ üyelerine yönelik düzenlenen baskınlar ve gözaltılar ekonomide istikrarsızlığın başlamasına neden oldu. Türk lirası ve Borsa İstanbul’da tedirginliğe bağlı olarak sert düşüşler görülmeye başladı. Ayrıca Türk lirasının bu işlem haftasında gerilemesindeki diğer neden ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gerçekleştirmiş olduğu Temmuz toplantısında üst bantta 25 baz puan indirim kararı alması oldu. Alınan indirim kararının ardından Türk lirası, dolar başına yeniden 3,06 seviyesine geldi. Darbe girişimi ve TCMB süreçlerinin TL üzerindeki etkilerinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Türk ekonomisinde yaşanan bu gelişmelerin ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, kredi notunu düşürmek üzere incelemeye almıştı. Bugün açıklanan bilgilere göre ise Türk Hava Yolları’nın notu Ba1’den Ba2’ye indirildi. Ekonomide şok etkisi yaratan bu gelişmenin ardından Moody’s 8 şirketi incelemeye aldıklarını açıkladı.

Moody’s’in izlemeye aldığı şirketler;

  • Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi AŞ.
  • Coca-Cola İçecek AŞ.
  • Doğuş Holding AŞ.
  • Koç Holding AŞ.
  • Ordu Yardımlaşma Kurumu
  • Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ.
  • Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ.
  • Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum