Yatırım yapmaya başla!

Moody’s: “Sert Brexit Avrupalı Havacılık ve Savunma Şirketleri için Büyük Risk”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, sert bir Brexit sürecinin Avrupalı havacılık ve savunma şirketleri için risk oluşturacağı konusunda uyarıda bulundu.
Moody’s: “Sert Brexit Avrupalı Havacılık ve Savunma Şirketleri için Büyük Risk”

Moody’s, sert bir Brexit sürecinin Avrupalı havacılık ve savunma şirketleri için risk oluşturacağı konusunda uyarıda bulundu. Derecelendirme kuruluşu özellikle de Airbus, Rolls-Royce ve Leonardo Spa’nn faaliyetlerinin risk altında olduğunu söylerken, bu yorumlar sert Brexit endişelerini bir kez daha gün yüzüne getirdi.

Sonuçta Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına 6 aydan az bir süre kalmasına rağmen müzakerelerden hala bir sonuç çıkmamış, Brexit hususunda neredeyse hiç yol kat edilememişti. Dolayısıyla Moody’s’in gayet yerinde olan uyarısı, süreçle ilgili tedirginliklerin ne kadar haklı olduğunu yeniden doğruladı.

Moody’s’n bugün piyasalara yaptığı güncellemede, sert Brexit konusunda uyarı yapması dikkat çekti.

Moody’s Brexit Açıklaması Notunda Rolls-Royce, Airbus ve Leonardo Spa gibi büyük Avrupa şirketlerinin, sınır ötesi parça ve malzeme hareketinden en kötü etkilenecek şirketler olacağını söyleyen Moody’s, bu şirketlerin Birleşik Krallık satışları, fabrikalarının lokasyonları ve para sertifikaları risklerinden dolayı zarar göreceklerini dile getirdi.

İlaveten derecelendirme kuruluşu, sınır gecikmelerinin ticari uçak ve askeri ekipman teslimatlarını erteleyebileceğini ve işletme sermayesi üzerinde baskı yaratabileceğini kaydetti.

Moody’s Avrupalı Havacılık ve Savunma Şirketlerine Brexit Uyarısı Sektördeki daha büyük şirketlerin üretim ayak izlerini daha iyi yönetmesini bekleyeceğini bildiren kurum, fabrikaların lokasyonlarında yapılacak değişikliklerin önemli maliyetler ve planlama nedeniyle zaman alacağını bilgisini de verdi.

İlaveten, anlaşmasız bir Brexit’in en çok daha küçük havacılık ve savunma şirketlerini etkileyeceğini çünkü onların operasyonlarda değişiklik yapmak için ölçek, kaynak ve likiditeden yoksun olacakları belirtildi.

Notta, Moody’s’in İngiltere ile AB’nin İngiliz firmaların Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihmal etmesine neden olabilecek sert bir Brexit’ten kaçınacaklarına hala inandığı da yazıldı.

Moody’s Avrupalı Havacılık ve Savunma Şirketlerini Brexit Konusunda Uyardı! Yine de kurum, 29 Mart’a doğru geri sayım giderek yaklaşırken sert bir çıkış ihtimalinin arttığını söyledi. Moody’s Başkan Yardımcısı Jeanine Arnold raporda; “Anlaşmasız Brexit senaryosunun riski giderek artıyor ve bu, geçiş düzenlemeleri ile çekilme anlaşmaları imzalanana kadar havacılık ve savunma endüstrisi için önemli bir yakın vadeli tehdit olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Arnold ayriyeten yorumuna; anlaşmasız Brexit’in ülkenin Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) üyeliğini riske atacağını, İngiltere firmalarının düzenleyici onay tasarısından vazgeçmesi durumunda bunun Avrupa havacılık ve savunma firmalarına negatif yansıyacağını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum