Yatırım yapmaya başla!

Moody’s: Sanal Bankalar Singapur’daki Küçük Borç Verenler için Kötü Haber Olabilir

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Singapur’un bankacılık dışı şirketlere yeni dijital banka lisansları verme kararının sektördeki küçük bankaları olumsuz etkileyeceğini söyledi.
Moody’s: Sanal Bankalar Singapur’daki Küçük Borç Verenler için Kötü Haber Olabilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Singapur’un bankacılık dışı şirketlere yeni dijital banka lisansları verme kararının sektördeki küçük bankaları olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Geçen hafta Singapur Para Otoritesi, bankacılık dışı şirketlere beş yeni dijital banka lisansı çıkaracağını duyurmuş, bankacılık dışı firmaların perakende müşterilerinden mevduat almalarını sağlamak için iki dijital tam banka lisansına kadar dağıtım yapacağını açıklamıştı.

Aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelere ve diğer perakende dışı segmentlere hizmet için üç adet dijital toptan satış banka lisansı vereceğini bildirmişti.

Moody’s: Singapur'un Bankacılık Dışı Firmalara Yeni Lisans Verme Kararı Gelişmeler üzerine bir not yayınlayan Moody’s yöneticisi Simon Chen; “Singapur Para Otoritesi’nin beş yeni dijital banka lisansı çıkaracağını açıklaması, Singapur’daki yabancı sermayeli küçük bankalar için negatif etkili” diyerek bunun sonucunda kredi notlarının zarar görebileceğini dile getirdi. Ayrıca mütevazı yerli satış haklarının, dijital banka girişlerinden en büyük bozulma riski ile karşılaşacağını aktardı.

Moody’s, yeni dijital lisansların fintech şirketlerine nispeten daha düşük maliyetle daha iyi bankacılık hizmetleri sunmak için ileri teknoloji ve veri analitiğini kullanma kapılarını açacağını da belirtti.

Moody’s: Singapur'un Bankacılık Dışı Firmalara Yeni Lisans Verme Kararı Küçük Borç Verenleri Kötü EtkileyecekFinansal teknoloji firmalarının, DBS Group, OCBC Bank ve United Overseas Bank olmak üzere üç büyük yerli oyuncunun egemen olduğu şehir devletindeki bankacılık sektörünü sallayacağı öne sürüldü. Moody’s, bu şirketlerin Güneydoğu Asya’da dijitalleştirme çabalarına öncülük ettiğini ve yeni fintech firmalarına karşı hareketsiz konumlarını savunmak için teknolojiye sahip olduklarını da söyledi.

Bunun yanında Maybank ile Çin Endüstri ve Ticaret Bankası gibi daha küçük bankaların da Singapur’daki perakende bankacılık faaliyetlerini artırdığını ekledi. Derecelendirme ajansı, birçok yabancı bankanın da dijitalleşmede ilerleme kaydettiğini ancak Singapur operasyonlarının genel işletmeye kıyasla küçük ve stratejik olarak daha az önemli olmaya devam ettiğini vurguladı. “Bu, yeni dijital yatırıma hazır erişimden yararlanmalarının muhtemel olmadığı anlamına geliyor.” ifadeleriyle de düşüncesini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum