Paylaşım

Moody’s Raporu: Türkiye Kırılgan!


 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin dolara karşı kırılgan olduğunu açıklamasında bulundu. Türkiye'yi, dolardaki güçlenme ve sermaye akışlarındaki değişimlere karşı savunmasız olarak tanımladı. İşte detaylar…

Moody’s Investors Service çeyrek dönemlik, Küresel Makro Görünüm raporunu yayınladı. Raporda, “2015 yılının sönük geçmesinin ardından güçlenen ABD büyümesi ve finansal koşulları istikrarlaşması, küresel ekonomiye destek olarak önümüzdeki yıl büyümenin daha güçlü gerçekleşmesini sağlayacak,” dedi. Majör ekonomiler arasındaki farkın genişleme göstereceğini de yüksek ihtimal olarak gösterdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel ekonomiler arasındaki farklara değindi ve farkların mevcut değişimlerle 2015 – 2016 yıllarında genişleyeceğini söyledi. Kuruluşa göre Euro Bölgesi’nin ekonomisi, düşük petrol ve zayıf eurodan destek buldu.

Moody’s 2015 – 2016 raporunda, Amerikan dolarının güçlenmesi ve sermaye akışlarındaki değişimlerin küresel ekonomide ayrışmalara neden olacağına değindi. G-20 Grubu bünyesinde yer alan ülkelerin büyümesinin 2015 yılında % 2,8 oranında olacağı tahmininde bulundu ve bu büyümenin 2016 yılında % 3’ü aşabileceğini dile getirdi.

Kuruluşun kıdemli başkan yardımcısı Marie Diron ise “güçlü büyümenin para politikasında kademeli bir sıkılaşmaya yol açması, dolayısıyla ABD’de faiz oranlarının yükseltilmesi ihtimali sürerken, diğer bölgelerin pek çoğunda ekonomik görünüm baskılanmış durumda,” dedi. Bu görünüm nedeniyle ekonomiler arasındaki farkın artacağına dikkat çekti. ABD ve Hindistan gibi ülkelerin bu durum karşısında dirençli olduğunu; Brezilya, Türkiye ve Güney Afrika gibi ülkelerin negatif şoklara karşı kırılgan olduğunu da sözlerine ekledi.

Moody’s’in raporunda merkez bankalarının para politikalarındaki gevşemeye de dikkat çekildi. FED’in sıkılaşma taraftarı olması söz konusu iken diğer merkez bankalarının politikalarını gevşettiğini söyledi. Bu iki zamanın bir araya gelmesi nedeniyle de, sermaye akışlarında ve para birimi değerlerinde farklılık olacağına dikkat çekildi. Bu şekilde de küresel ekonomik görünümün etkileneceği, Türkiye gibi ülkelerin de bu durumlara karşı savunmasız olduğu belirtildi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın