Yatırım yapmaya başla!

Moody’s’in Not İndirim Kararı, Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Moody’s’in Not İndirim Kararı, Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Yurt içi piyasalar, yeni işlem haftasının ilk gününe kayıplarla başlangıç gerçekleştirdiler. Yurt içi piyasaların, bugünkü işlemlere düşüşle başlamasındaki neden ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Cuma günü almış olduğu “not indirimi” kararı oldu. Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından kuruluş, Türkiye’nin kredi notunu indirdiğini duyurmuştu. Moody’s kamuoyuna yaptığı açıklamada; Türkiye’nin kredi notunu “Baa3” seviyesinden “Ba1” seviyesine indirdiğini, not görünümü ise “durağan” olarak belirlediğini ifade etti. Ayrıca açıklamada, dış finansman gereksinimlerine yönelik riskler ve ekonomide görülen yavaşlamanın, not düşürme kararında belirleyici olduğu vurgulandı. Moody’s’in almış olduğu kararın arkasındaki gerekçeler ve not görünümünün artması için gereken unsurların yer aldığı yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Türk lirası, dolar karşısında 2,99 seviyesine geriledi!

Moody’s kararının ardından yurt içi piyasalarda, sert düşüşler görülmeye başladı. Türk lirası, haftanın ilk işlem gününde dolar karşısında yüzde 0,7 oranında değer kaybı yaşadı ve TSİ 07.50’de 2,99 seviyesine kadar geriledi. Böylelikle Türk lirası, 8 Ağustos tarihinden bu yana en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Hatırlanacağı üzere TCMB’nin Eylül ayı toplantısının ardından Türk lirası, Cuma günü yüzde 0,9 oranında değer kaybetmişti.

“Türk lirasındaki düşüş, hafta içerisinde de devam edebilir.”

Singapur’da INTL FCStone Inc.‘nin Döviz Traderı Wu Mingze, Türk lirasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Mingze yaptığı değerlendirmede; Moody’s cephesinden gelen sürpriz not indirimi kararının ardından, Türk lirasının beklendiği üzere haftaya sert düşüşlerle başladığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Mingze, Türk lirasındaki düşüşün hafta içerisinde de devam edebileceğini ifade etti.

Borsa İstanbul 100 Endeksi, yüzde 4,4 oranında değer kaybetti.

Haftanın ilk işlem gününde Borsa İstanbul cephesinde de sert düşüşler görüldü. Hatırlanacağı üzere geçen haftaki işlemlerde; FED’in Eylül ayında faiz artırımını pas geçmesinden destek bulan Borsa İstanbul 100 Endeksi, 80 bin seviyesini test etmeyi başarmıştı. Ancak haftanın ilk işlem gününde endeks, Moody’s kararının baskısı altında kalarak yüzde 4,4 oranında değer kaybetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum