Paylaşım

Moody’s İtalya’nın Notunu “Baa3″e Düşürürken Görünüm Durağan


 

İtalya'da yaşanan bütçe anlaşmazlığı hem kendi ekonomisini hem de Avrupa piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Şimdi de Moody's ülkenin notunu düşürdü. İşte detaylar;

İtalya’nın tartışma yaratan bütçe planı ile ilgili henüz bir iyimserlik söz konusu değil ve bu durum gün geçtikçe daha da kötüye gitmeye müsait görünüyor. İtalya tahvilleri ve hisse senetleri, Avrupa Birliği’nin popülist İtalyan hükümetinin bütçe taslağına yönelik eleştirilerini artırmasıyla birlikte kayıplarını her geçen gün artırıyor. Avrupa Komisyonu ise bu harcama planına ilişkin henüz resmi bir karara varmış değil.

Haftanın son işlem gününde ülkenin tahvil ve hisse senetleri kayıplarını üçüncü güne taşıdı.

İtalya Tahvil ve Hisse Senedi Düşüşü

Yatırımcı riski açısından takip edilen 10 yıl vadeli İtalya ve Almanya hazine tahvilleri arasındaki faiz farkı, Avrupa Komisyonu’nun hükümete karşı yayınladığı eleştirel mektup sonrasında 5 yıldan daha uzun bir sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Kredi derecelendirme kuruluşları S&P Global Ratings ve Moody’s Investors Services tarafından ülkenin kredi notunun düşürebileceği tahmin ediliyordu. Tüm bu gelişmeler ışığında, İtalya’nın Avrupa’nın yeni kriz kaynağı olabileceği koşulmaya başlandı.

Moody’s ise beklendiği gibi İtalya’nın kredi notunu “Baa2″den “Baa3″e indirdi ve not görünümünü durağana çevirdi.

Moody's İtalya'nın Notunu İndirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s not indirimine gerekçe olarak, İtalyan hükümetinin gelecek yıllara yönelik bütçe açığı hedeflerinin Moody’s’in daha önce öngördüğü seviyelerden yüksek olması ve yapısal reformlara yönelik planların hız kesmesi gösterildi. 25 Mayıs’ta izleme süreci başlatan Moody’s, gelecek 3 yıla yönelik bütçe taslağının 15 Ekim’de Avrupa Komisyonu’na sunulmasından sonra not indirimini yaptı.

İtalya’da Beş Yıldız Hareketi ve Lig arasındaki vergi affına yönelik fikir ayrılığına dair sinyallerin de arttığı biliniyor.

İtalya 5 Yıldız Hareketi Vergi Affı

Societe Generale SA Stratejisti Ciaran O’Hagan yayınladığı müşteri notunda, “İtalya ile ilgili kısa vadedeki kilit endişe 2019 bütçesinin Avrupa Komisyonu tarafından geri çevrilmesi,” ifadelerine yer verdi. Stratejist, Moody’s’in not indirimini ise bu notta öngörmüştü. Buna ek olarak bu indirimin, enflasyona endeksli tahviller için toparlanmanın yolunu açacağı yorumunda bulundu.

İtalya’da 10 yıl vadeli tahvil faizleri 6 baz puan yükselerek yüzde 3,75’i görürken, Alman tahvilleri ile farkı 338 bp oldu.

İtalya ve Almanya Tahvil Faizleri Farkı

İki ülkenin benzer tahvillerinin faizleri arasındaki fark 338 baz puan ile 2013 yılının Nisan ayından beri en yüksek seviyeyi kaydetti. FTSE MIB endeksi yüzde 1,6 oranında düşerek, 2017 yılı Şubat ayından beri en düşük seviyeyi gördü. Hisse senetlerindeki düşüşe ise UniCredit SpA ve Intesa Sanpaolo SpA dahil olmak üzere bankacılık sektörü öncülük etti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın