Yatırım yapmaya başla!

Moody’s’in İndirim Kararına Sert Tepkiler Geldi

Moody’s’in İndirim Kararına Sert Tepkiler Geldi

Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamada; Türkiye’nin notunun “Ba1” seviyesine geriletildiği belirtildi. Moody’s’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin aldığı kararın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün ise Moody’s’in Türkiye’ye yönelik vermiş olduğu kararın yankıları kesilmiş değil. Henüz altı gün önce kurum, Türkiye ekonomisinde iyileşmelerin görüldüğünü belirtmişti. Bu açıklamanın üzerinden bir hafta bile geçmemesine rağmen Moody’s’in not indirim kararı alması, piyasalarda şaşkınlık uyandırmış ve kararın siyasi olabileceği sorusunu akıllara getirmişti. Tam da bu noktada Moody’s’in almış olduğu kararın tüm detaylarını incelediğimiz ve yorumladığımız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Moody’s’in kararının ardından bugün yurt içinden sert tepkiler geldi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Moody’s’in almış olduğu kararla ilgili önemli açıklamalarda bulundular. Ateş ve Leblebici’nin açıklamalarından öne çıkan noktalar ise şöyle;

“Yapısal reformlar, hızlı bir şekilde devam etmeli”

Ateş yaptığı açıklamada; Türkiye’nin makro ekonomik dinamiklerinin oldukça sağlam olduğunu fakat tüm bunlara rağmen kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye karşı tepkili olduklarını söyledi. Türkiye’nin ağzıyla kuş tutsa bile kredi derecelendirme kuruluşlarına yaranamayacağını belirten Ateş, kararın siyasi olabileceğini işaret etti. Ateş; yapısal reformların hızlı bir şekilde devam etmesi gerektiğinin altını çizerek, mali disiplinin de sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi. Son olarak ise Ateş, Türkiye’nin büyümeden asla taviz vermemesi gerektiğini ifade etti.

“Piyasalardaki dalgalanma kısa süreli olur”

Leblebici ise yaptığı değerlendirmede; Moody’s’in almış olduğu not indirim kararının yurt içi piyasalarda dalgalanmaya yol açtığını belirterek, bu dalgalanmanın kısa süreli olacağını söyledi. Dış yatırımcıların yalnızca kredi notlarını baz almadığını vurgulayan Leblebici, yatırımcıların reformlara ve işlerin kalitesine odaklandıklarını dile getirdi. Leblebici, Türkiye’nin üzerine düşenleri layıkıyla yapmasıyla alınan negatif kararlardan fazla etkilenmeyeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum