Yatırım yapmaya başla!

Moody’s’e Göre İhracatçılar Zayıf Türk Lirasından Destek Bulacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 2018 yılında Türkiye'deki şirketlerin büyüme hızının düşeceğini ancak ihracatçıların zayıf Türk lirasından faydalanacağını bildirdi.
Moody’s’e Göre İhracatçılar Zayıf Türk Lirasından Destek Bulacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’deki şirketler ve liranın 2018 yılındaki seyri hakkında tahminlerde bulundu. Önümüzdeki yıl Türkiye’deki şirketler için görünümün negatif olduğunu bildiren kuruluş, Türk lirasındaki zayıflığın ihracatçılar için bir fırsat olduğunu vurguladı.

2018’de şirket büyümelerinin düşmesine zıt yönde, ihracatçı şirketlerin zayıf Türk lirasından destek bulması öngörülüyor.

Moody’s Başkan Yardımcısı ve analisti Rehan Akbar tarafından yapılan açıklamaya göre; döviz kurlarındaki yüksek volatilite, yapısal ekonomik reformların uygulanma hızı ve siyasi alandaki riskler gibi daha birçok faktör, 2018 yılında Türk şirketleri için görünümün olumsuz olmasını sağlıyor. Akbar tarafından yollanan notta, Güney Afrika’daki şirketlerin de siyasi belirsizliğin etkisiyle negatif bir görünümde olduğu belirtildi.

Türkiye’de 2017 yılında yapılan teşviklerin sona ermesiyle şirket büyümelerinin duracağı düşünülüyor.

Bildiğiniz üzere 2016 yılında gerçekleşen 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra ekonomi alanında ciddi anlamda çalışmalar yapıldı. Hükümet darbe sonrası sarsılan ekonominin düzelmesi adına birçok teşvik ve destek programı sağladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istihdam seferberliği kapsamında, iş dünyasına birçok kez istihdam çağrısı yaptı. Moody’s raporuna göre ise, söz konusu bu çalışmaların durdurulmasıyla birlikte şirketlerin büyümesi de duracak.

Türk şirketlerinin sağlıklı bilançolar, güçlü likidite ve pazar açısından zorlu bir çevrede çalışan iyi bir geçmişe sahip olduğu belirtildi.

Genel olarak Türk şirketlerinin çalışma faaliyetlerini sürdürdüğü zaman içerisinde, zorlu koşulları atlatarak ayakta durması Moody’s açısından iyi bir izlenim.

Bunun yanında raporda; “Türkiye’deki ihracata yönelik imalat şirketleri, Avrupa’daki talep arttıkça zayıf bir lira ile desteklenecek büyüme fırsatları görecek. Turizm, konaklama ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar güvenlik durumundaki gelişmelerden yararlanacak, ancak ortam potansiyel olarak oynak halde kalacak.” açıklamasına da yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum