Yatırım yapmaya başla!

Moody’s: Hindistan’ın Batık Kredilere Yönelik Kuralları Geçersiz Kılması Bankalar için Kötü

Moody’s, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin bankaların batık kredileri ele alışı hakkındaki kuralları geçersiz kılmasının, Hintli bankalar için büyük ihtimalle kötü haber olduğunu söyledi.
Moody’s: Hindistan’ın Batık Kredilere Yönelik Kuralları Geçersiz Kılması Bankalar için Kötü

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin bankaların batık kredilerini nasıl çözmesi gerektiği hakkındaki kuralları geçersiz kılmasının, Hintli bankalar için büyük ihtimalle kötü haber olduğunu söyledi. Hindistan Yüksek Mahkemesi Salı günü Hindistan Merkez Bankası’nın geçtiğimiz Şubat ayında bu kuralları sıkılaştırırken yetkisini aştığını belirtmişti.

Sonucunda ise hukukta hiçbir etkisi olmayacak kurallarını ilan etmişti. 12 Şubat 2018 genelgesinde Hindistan Merkez Bankası, bankaların artık batık kredileri tanımayı geciktirmek için kredileri yeniden yapılandırma planlarını kullanamayacaklarını açıklamıştı ve kurumlara 20 milyar rupi (291 milyon dolar) değerinde temerrüde düşen varlıklar konusunda planlarını uygulamaya koymaları için 180 gün vermişti.

RBI’nın direktifine göre şirketler bir gün bile olsa geri ödemeyi kaçırdıkları takdirde bunların borcunu ödemeyenler olarak tanımlanacağı bildirilmişti.

Hindistan Merkez Bankası Batık Kredi Talimatı İptal Eğer 180 günlük süreçte bir karar alınamazsa, bankaların bu borçlulara karşı 15 gün içinde iflas işlemleri başlatmaları istenmişti. Ne var ki bu kurallar uygulanan katı zaman çizelgesinden dolayı şirketler tarafından eleştirilmişti. Özellikle de Hintli enerji şirketleri RBI kurallarının geçerliliğine itiraz etmiş ve iflas işlemlerinde ertelemeye gitmeye çalışmıştı.

Salı günkü karar ise RBI genelgesi altında borcunu ödemeyen şirketlere karşı yapılan eylemlerin potansiyel olarak geçersiz olabileceğini gösterdi.

Moody's Hindistan  Batık Kredi Kuralları İptali Süreci Yeniden Başlatacak Diğer bir ifadeyle artık bankalar borcunu ödemeyenlere karşı iflas davası başlatmak isteyip istemediklerine ilişkin kendileri karar verebilecekti. Moody’s Investors Service Başkan Yardımcısı Srikanth Vadlamani de konuyla ilgili şöyle görüş bildirdi: “Genelge, büyük borçlular için çözümü ve stresli kredi tanımayı büyük ölçüde sıkılaştırdı.

Fakat iptale rağmen bu hamle olayı hafifletecektir.” İlaveten Vadlamani, sürecin baştan başlaması gerekebileceğinden batık kredilerin çözümünün daha da gecikebileceğinin üzerini çizdi. Sonuçta geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Hindistan’ın bankacılık sektörü pek çok borç vereni baltalamış ve kredi verme yeteneklerini etkilemişti. Hintli şirketler için önemli bir finansman kaynağı olan bankalar ve finans kurumlarının 146 milyar doları aşan batık kredilerinin bulunduğu söyleniyordu.

Sorunu çözmek için hükümet ve RBI, sıkıntıdaki borç verenleri temizlemek için biz dizi önlem getirmişti. Bunlar arasında tüm batık kredilerin ilan edildiğinden emin olmak için varlık kalitesi incelemeleri, kamu sektörü bankalarını yeniden sermayeleştirme, daha küçük bankaları konsolide etme ve borç verme uygulamalarına yönelik reformlar yapma gibi hamleler vardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum