Yatırım yapmaya başla!

Ford’un Geleceğini Parlak Görmeyen Moody’s Şirketin Kredi Notu Düşürüldü!

Amerikan kredi derecelendirme kurumu Moody's, Ford'un şimdiki durumunun kötü olduğunu söyledi!
Ford’un Geleceğini Parlak Görmeyen Moody’s Şirketin Kredi Notu Düşürüldü!

Belli başlı firmaların dışında global şirketlerin bütün olarak bir mali sıkıntıya girdiğini söyleyebiliriz. Ayakta kalanlar ve fazla etkilenmeyenler için PSA ve Toyota gibi grupları örnek verebiliriz. Geçilen dönem otomobil firmaları için kritik bir zamanı gösteriyor. Aynı anda elektrikli ve otonom araçlar için zemin oluşturulmaya çalışılıyor.

Yaptığımız Ford haberlerinin son zamanlarda içeriğinde, kötü gidişatından söz ettik. Fabrika kapatmalar, işçi çıkarmalar gibi durumlar yaşayan Ford için analistler güzel bir gelecekten söz etmiyorlar.

Moody’s Yatırımcı Hizmeti, Amerikalı şirket için olumsuz konuştu.

Ekonomik sallantıların ağır şekilde hissedildiği dönemde Moody’s Ford’un kredi notunu spekülatif-önemsiz durumuna düşürdü. Belki de Ford için olabilecek en kötü zamanda bu karar alındı. Markanın “zayıf kazanç ve yetersiz nakit” açıklamaları, yapılması planlanan 11 milyar dolarlık yeni yapılanmaya sekte vurabilir.

Moody’s, notunda “Ford bu yeniden yapılandırmayı, nakit akışı ve kar marjı beklentilerimizin altında ve yatırım amaçlı derecelendirilmiş otomatik akranların performansının altında olduğu için zayıf bir pozisyonda yürütüyor.Gelecek birkaç yıl içinde “yeniden yapılanma programlarından uzun bir negatif nakit akışı süresi” bekledikleri için değişikliklerin olacağına inanmayın.” dedi.

Peki Ford neden bu kadar kısa sürede mali bir krizin ortasında kaldı. Dediğimiz gibi genel olarak görülen bir gerileme var. Otomotiv köklü bir biçimde değişiyor. Ford’un Amerikan bir marka olması da onun aleyhine olacak kötü gidişatlar sağladı. Mesela hükümetinin emisyona olan aşırı katı tutumu, şirketin uğraşması gereken en önemli meselelerden biri haline geldi.

Kaliforniya’nın emisyon standartını düşürmesiyle Ford, Toyota, VW ve Honda firmalarıyla birleşmişti. Ancak bu sefer Trump Kaliforniya’ya kanun ihlalinden dolayı ceza vereceği gündeme gelmişti. Bunlar devam ederken insanlar henüz elektrikli otomobillere karşı belirgin bir sempati beslemiyor. O yüzden dizelden uzaklaştırılma ve EV’ye yönlendirmeler de belirli bir külfiyeti doğuruyor.

11 milyar dolar gibi yeni yapılandırma için paraya ihtiyacı olan Ford’un nakit sıkıntılardan birisi de farklı şirketlerle ortaklık kurması. Elektrikli araçların daha hızlı ve kaliteli çıkarılması için Rivian ve VW ile büyük yatırımlı ortaklıklar kurmuştu.

Otonom kısmında da çıkışlar yapan Ford, Argo Al’ye 2.6 milyar dolar yatırım yapacak. Eğer şirket dönemi böyle sallantıyla geçirebilirse, gelecekte çok güçlü olacağı kesin. Yakın zamanda SUV dünyasında hızlı bir atak sağlayacak Bronco ve Mustang tabanlı bir geçit için Ford, çok umutlu…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum