Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s, Alman Bankacılık Sistemine Bakışını İstikrarlıdan Negatife Düşürdü

Moody's Alman bankacılık sistemi için mevcut şartları değerlendirerek, görünümü istikrarlıdan negatife düşürdüğünü açıkladı.
Moody’s, Alman Bankacılık Sistemine Bakışını İstikrarlıdan Negatife Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Moody’s, Alman bankalarının kârlılık ve genel olarak kredibilite düşük faizli ortamda zayıflamış olarak görünümü istikrarlıdan negatife düşürdüğünü duyurdu. Bugün yayımlanan bir raporda derecelendirme kuruluşu, Alman bankalarının zayıf kârlılığının önümüzdeki 12 ila 18 ay boyunca net faiz geliri düştükçe daha da düşeceğini belirtti.

Moody’s’in başkan yardımcısı ve kıdemli kredi sorumlusu Bernhard Held, “Geleneksel ticari bankalar ve özellikle mevduat destekli kurumlar, kredi zararı karşılanmayan hükümlerin sürdürülemez derecede düşük olmasına rağmen devam eden düşük faizli ortamdaki maliyetlerini kazanmak için mücadele edecektir,” dedi.

Kasvetli tahmin, Avrupa Merkez Bankası’nın düşen banka kârlılığının Euro bölgesindeki ekonomik büyümeye yönelik en büyük tehditlerden birini oluşturduğu konusunda uyardığı günden bir gün sonra geldi.

Moody’s, Almanya’daki daha az mevduat fonu olan bankaların en fazla darbeyi alacağının altını çizerek, kredilerin ve menkul kıymetlerin düşük oranlarda yeniden fiyatlandırılmasını ve perakende mevduatlara ödenen faiz oranlarının yüzde 0 ya da yakınında olduğunu vurguladı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan bankalar, 2018’de yüzde 80’e ulaşan yüksek gelir/maliyet oranlarını artırmak için çaba sarfettiler. Rapor bunun kısa vadede kalıcı gelir rüzgarlarına karşı iyileşmesinin muhtemel olmadığını gösterdi.

Negatif Oranlar Ciddi Zarar Veriyor

Negatif Oranlar Ciddi Zarar VeriyorDeutsche Bank, varlıklarından 600 milyar Euro kaybetti ve 2007’den bu yana piyasa değeri bakımından yüzde 60’ın altına düştü. Hisse fiyatı bakımından Deutsche, on yıllık bir süre içinde yüzde 80’den fazla düştü. Banka üçüncü çeyrek için 832 milyon Euro değerinde bir zarar açıkladı.

Commerzbank hisseleri ise bu dönemde neredeyse tüm değerini kaybetti ve yüzde 90 civarında düştü.

Eylül ayında Frankfurt’taki Handesblatt Bankacılık Zirvesi’nde konuşan Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing ve Commerzbank CEO’su Martin Zielke, merkez bankalarının düşük faiz oranlarının ciddi yan etkileri konusunda uyarmıştı.

Yükselen oranlar bankalar için iyidir. Çünkü yatırımcılara karlı bir faiz oranıyla borç para vermelerini sağlar. Düşük faiz oranları, bankanın kar elde etme kabiliyetini kısıtlar. Böylece marjlar üzerinde baskı yaratır.

Avrupa’da olduğu gibi negatif faiz oranları, merkez bankalarında nakit mevduatı tutan bankaları adeta cezalandırmaktadır. Cari AMB mevduat oranı, yüzde -0,5 ile en düşük oranı kaydetti.

Banka bilançoları üzerindeki baskıyı en son önlem paketinden hafifletmek amacıyla AMB, bankanın şu an zorunlu rezervlerinin altı katına konan bir kısmını vergiden muaf tutan iki kademeli bir sistem başlattı.

Bununla birlikte Pictet Wealth yönetiminden elde edilen veriler, muafiyetin tüm Euro bölgesi bankacılık sistemi için yıllık 3,1 milyar Euro tasarruf sağlayacağını gösterdi.

Perşembe günkü rapor ise artan müşteri mevduatının, Alman bankaları için pahalıya mal olduğunu gösterdi. Aynı zamanda sabit getirili yatırım alternatifleri ve yatırımcıların hisse senedi yatırımlarına yönelme konusundaki genel isteksizliği bankaların mevduatlarını artırdı.

Kalıcı düşük ya da negatif oranlarla karşı karşıya kalan Moody’s, Alman perakende bankalarının giderek artan oranda büyük perakende mevduat sahiplerine negatif oranlar ödemeyi düşündüğünü belirtti. Bununla birlikte ajans, borçluların geri ödeme kapasitelerinin düşük oranlar, sağlam bir iş gücü piyasası ve canlı iç talep nedeniyle yüksek kalacağını önerdi.

Moody’s, Alman GSYİH’inin 2019 için yüzde 0,6 ve otomotiv, kimyasallar, imalat sektörleri için negatif görüşlere neden olan küresel ticaretin yavaşlaması nedeniyle 2020’de yüzde 1 oranında büyümesini öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu