Yatırım yapmaya başla!

Siber Saldırıya Uğrayan Kanadalı Bankaların Müşteri Verileri Çalındı!

Kanada’da iki banka, 90 bin müşterinin hesabının yapılan bir siber saldırıdan etkilenmiş olabileceğini açıkladı. İşte detaylar;
Siber Saldırıya Uğrayan Kanadalı Bankaların Müşteri Verileri Çalındı!

Canadian Imperial Bank of Commerce ile Kanada’nın en büyük finansal kuruluşlarından Montreal Bankası, Pazartesi günü müşterilerini endişelendiren bir açıklamayla gündeme geldi.

Buna göre siber suçluların, bankaların 90 bin müşterisinin verilerini ele geçirmiş olabileceği ve söz konusu saldırının Kanada’daki finansal kurumlara karşı şimdiye dek yapılan en büyük saldırı olduğu belirtildi. Ayrıca ülkedeki diğer bankaların saldırıdan etkilenmediği de paylaşılan bilgiler arasında yer aldı.

Kanada’nın dördüncü en büyük bankası olarak bilinen Montreal Bankası açıklamasında; Pazar günü dolandırıcıları şirketle iletişime geçtiğini belirtti.

Kanadalı Bankalar Siber Saldırıya Uğradı Buna göre dolandırıcılar Montreal Bankası yetkililerine, bankanın sınırlı sayıdaki müşterisinin kişisel ve finansal bilgilerini ele geçirdiklerini aktardı. Hackerler banka bünyesindeki Simplii’den 40 bin müşterinin verilerini çalmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan bir banka yetkilisi, Kanada’daki 8 milyon müşterileri içerisinden 50 binden azının saldırıdan etkilendiğini düşündüklerini dile getirdi.

Ancak Montreal Bankası sözcüsü saldırı sonucunda herhangi bir müşterinin para kaybedip kaybetmediğini açıklamaya yanaşmadı.

Banka Müşterilerinin Verileri ÇalındıDiğer taraftan; verilen bilgilerin arasında hackerların bankayı bilgileri kamuoyuyla paylaşmakla tehdit ettiği gerçeği de vardı. Tabii, Montreal Bankası bu sorunu çözebilmek için yetkililerle birlikte hareket ediyor ve kapsamlı bir soruşturma yürütülüyordu.

İlaveten; banka saldırının ülke dışından yapıldığına inandığını ve müşteri verilerinin güvenliği konusundaki tüm risklerin ortadan kaldırıldığını belirtti.

Kanadalı Bankalardan 90 Bin Müşterinin Verisi Çalınmış OlabilirCanadian Imperial Bank of Commerce ise henüz bir sızıntı ile karşılaşmadıklarını ama bütün önlemleri aldıklarını söyledi.

Her iki bankanın da müşterileriyle iletişime geçtiği ve onlara hesaplarını kontrol ederek şüpheli bir durum gördükleri takdirde bunu bildirmeleri söylendi. Tabii, siber saldırı olayı şirketlerin borsada işlem gören hisselerine de yansıdı ve Montreal Bankası’nın hisselerinde de Canadian Imperial Bank of Commerce hisselerinde de % 0.3’lük düşüşler yaşandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum