Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Denizcilik Devi Moller-Maersk Hisseleri 4. Çeyrek Açıklamasıyla Düştü!

Dünyanın en büyük konteyner gemi filosuna sahip Moller-Maersk, Perşembe günü dördüncü çeyrek kazançlarını bildirdi ve ticaret savaşının sonuçları hakkında endişeli olduğunu açıkladı.
Denizcilik Devi Moller-Maersk Hisseleri 4. Çeyrek Açıklamasıyla Düştü!

Dünyanın en büyük konteyner gemi filosuna sahip Moller-Maersk, Perşembe günü beklentilerle doğru orantılı olarak dördüncü çeyrek kazançlarını bildirdi ancak ticaret savaşının sonuçları hakkında endişeli olduğunu da açıkladı. Faiz, vergi, yıpranma payı ve amortisman öncesi kar 2018’in son üç ayında 1.12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek Reuters anketindeki 1.07 milyar dolarlık beklentinin üzerine çıktı.

Fakat şirketin hisseleri açıklanan bilançonun ardından yüzde 9’un üzerinde düştü. Öte yandan Moller-Maersk, bu yıl faiz, vergi, amortisman öncesi karın International Financial Reporting Standards (IFRS) tahmini altında bu yıl için yaklaşık 5 milyar dolar olarak hesaplandığını da aktardı.

Moller-Maersk’in CEO’su Soren Skou; 2018’e zorlu bir başlangıç yapmış olmalarına rağmen iyi sonuçlar aldıklarını vurguladı.

Moller-Maersk’in CEO’su Soren Skou Bilanço Açıklaması “2018’e kadar zor bir başlangıç yapmış olsak da, finansal performansımıza bakarak 2018’in ikinci yarısında yüksek yakıt fiyatlarına ve beklentilerden düşük konteyner hacim artışına rağmen kazançları artırdık. Yine de karlılığın artması gerekiyor.” dedi. Dünyanın en büyük konteyner taşımacılığı şirketi, ABD ve Çin’in uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığa kilitlendiği bir zamanda çoğunluk tarafından ticaret için küresel bir barometre olarak görülüyordu.

Kaldı ki şirket bugünkü açıklamasında, Maersk’in 2019 beklentisinin önemli belirsizliklere maruz kaldığını dile getirdi.

Maersk’in 2019 Beklentileri Önemli Belirsizliklere Maruz Kaldı Maersk belirsizliklerden kastının, küresel ticarette daha fazla kısıtlama olması riski ve konteyner taşıma ücreti oranlarını, yakıt fiyatlarını, döviz kurlarını etkileyen diğer faktörler olduğunu belirtti. Maersk’in şu anda ulaşım ve lojistiğe tamamen odaklanmak için yeniden yapılandırıldığı, ayrıca Fedex ve UPS ile rekabeti artırmayı planladığı aktarıldı. Tüm bunların yanında Moller-Maersk’in borsada ayrı ayrı listelenecek olan sondaj işinin bölünmesine başladığı kaydedildi.

Danimarkalı holding, enerji sektöründen uzaklaşarak bunun yerine ulaştırma ve lojistik konularına odaklanmak için harekete geçiyordu.

Maers Ulaşım ve Lojistik Odaklanacak Bu geçen yıl, Maersk Oil’in Fransız Total’e satışını izledi. Maersk Drilling’in 2 Nisan’da Moller-Maersk’in yıllık genel kurul toplantısında hissedarların onayına bağlı olarak Nasdaq Copenhagen’da listeleneceği söylendi. Merakla beklenen yeni şirket için ilk işlem gününün ise 4 Nisan olacağı biliniyordu. Moller-Maersk yatırımcıları, Moller-Maersk’teki mevcut hisselerinin değerine dayanarak sondaj şirketindeki hisselere sahip olacaklardı.

A.P. Moller – Maersk’in Yönetim Kurulu Başkanı Claus Hemmingsen, Maersk Drilling’in saygın ve güvenli operasyonlarına, ayrıca sektördeki en genç ve en gelişmiş filosuna dayanarak küresel offshore sondaj pazarında bir lider olduğunu kaydetti. Claus Hemmingsen’e göre şirket bölünmesi, net bir yatırım profili ve uzun vadeli kalkınma umutları ile listelenmiş bir Danimarka merkezli offshore sondaj şirketi yaratacaktı. Maersk Drilling, geçen yıl 756 milyon sterlin vergi öncesi kar açıklamıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum