Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mohamed A.El-Erian: “Hisse Senetleri Gelecek Aylarda Yüzde 10 Düşebilir”

Allianz Baş Ekonomik Danışmanı Mohamed A. El-Erian, hisselerin gelecek aylarda yüzde 10 düşebileceği konusunda uyardı. Ayrıntılar haberde;
Mohamed A.El-Erian: “Hisse Senetleri Gelecek Aylarda Yüzde 10 Düşebilir”
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere son haftalarda küresel piyasalarda yüksek volatilite görülüyor. Hatırlanacağı üzere yaklaşık üç hafta önce gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısında piyasaları desteklemek adına rekor düzeyde teşvik açıklaması gelmişti. Bu açıklamanın ardından yatırımcılarda riskli varlık alımları görülmeye başlanmış ve küresel hisse senetlerinde önemli kazanımlar görülmüştü. Ancak ilerleyen günlerde piyasalarda yeniden volatilite başladı. Bunun nedeni ise iki hafta önce gerçekleşen ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantısı oldu. Toplantıda yetkililer faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tuttuklarını açıkladılar. Ayrıca Aralık ayında yeni yıl için öngörülen faiz oranı 4 olarak belirtilmesine rağmen, yetkililer yeni yıl için öngörülen faiz sayısını 2’ye düşürdü.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası küresel hisse senetlerinde yeniden dalgalanmalar görüldü. Devam eden süreçte ise küresel çapta meydana gelen bombalı terör saldırıları küresel piyasaların sert düşüşler yaşamasına neden olmuştu. Bu gelişmelerin yaşandığı günlerde Ünlü Fon Yöneticisi Allianz Baş Ekonomik Danışmanı Mohamed A. El-Erian, küresel hisse senetlerinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. El-Erian’ın açıklamalarının öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

“Aşağı yönlü yüzde 5-10 arası hareket görürseniz, şaşırmayın!”

El-Erian yaptığı değerlendirmede, piyasaların önümüzdeki günlerde daha da şiddetli dalgalanacağını ve aşırı bir satış dalgasının gelebileceğini söyledi. Satış dalgasının ardından ise hisse senetlerinin önümüzdeki aylarda yüzde 10 aşağı inebileceğini dile getiren El-Erian; aşağı yönlü yüzde 5-10 arası hareketin görülmesi halinde kimsenin şaşırmaması gerektiğini, çünkü bunun bir süredir yaşanan bir hadise olduğunu ifade etti.

“Şirketler piyasaya para pompalamaya devam ediyor…”

Hisse senetlerinin aşağı ya da yukarı yöne gitmesi durumunda bile geçtiğimiz işlem haftalarındakinden daha geniş bir aralıkta hareket edeceğini belirten El-Erian, merkez bankaları tarafından sağlanan likiditenin hisse geri alımları ve birleşmeler yoluyla yükselen piyasaları daha da yukarı çekebileceğini ifade etti. Piyasayı yukarı taşıyan birden fazla unsur olduğunu dile getiren El-Erian, ABD’de resesyon korkularının giderek azaldığını ve şirketlerin geri alım, satın alımlar yoluyla piyasaya para pompalamaya devam ettiğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise El-Erian, düşen piyasalarda zayıflayan temel göstergelerin etkisinin düşüşün şiddetini artırabileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu