Paylaşım

Mohamed A.El-Erian: “Hisse Senetleri Gelecek Aylarda Yüzde 10 Düşebilir”


 

Allianz Baş Ekonomik Danışmanı Mohamed A. El-Erian, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak bugün görüşlerini açıkladı. El-Erian’ın açıklamalarının öne çıkan bölümleri ve merak edilenler haberimizde;

Bilindiği üzere son haftalarda küresel piyasalarda yüksek volatilite görülüyor. Hatırlanacağı üzere yaklaşık üç hafta önce gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısında piyasaları desteklemek adına rekor düzeyde teşvik açıklaması gelmişti. Bu açıklamanın ardından yatırımcılarda riskli varlık alımları görülmeye başlanmış ve küresel hisse senetlerinde önemli kazanımlar görülmüştü. Ancak ilerleyen günlerde piyasalarda yeniden volatilite başladı. Bunun nedeni ise iki hafta önce gerçekleşen ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantısı oldu. Toplantıda yetkililer faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tuttuklarını açıkladılar. Ayrıca Aralık ayında yeni yıl için öngörülen faiz oranı 4 olarak belirtilmesine rağmen, yetkililer yeni yıl için öngörülen faiz sayısını 2’ye düşürdü.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası küresel hisse senetlerinde yeniden dalgalanmalar görüldü. Devam eden süreçte ise küresel çapta meydana gelen bombalı terör saldırıları küresel piyasaların sert düşüşler yaşamasına neden olmuştu. Bu gelişmelerin yaşandığı günlerde Ünlü Fon Yöneticisi Allianz Baş Ekonomik Danışmanı Mohamed A. El-Erian, küresel hisse senetlerinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. El-Erian’ın açıklamalarının öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

“Aşağı yönlü yüzde 5-10 arası hareket görürseniz, şaşırmayın!”

El-Erian yaptığı değerlendirmede, piyasaların önümüzdeki günlerde daha da şiddetli dalgalanacağını ve aşırı bir satış dalgasının gelebileceğini söyledi. Satış dalgasının ardından ise hisse senetlerinin önümüzdeki aylarda yüzde 10 aşağı inebileceğini dile getiren El-Erian; aşağı yönlü yüzde 5-10 arası hareketin görülmesi halinde kimsenin şaşırmaması gerektiğini, çünkü bunun bir süredir yaşanan bir hadise olduğunu ifade etti.

“Şirketler piyasaya para pompalamaya devam ediyor…”

Hisse senetlerinin aşağı ya da yukarı yöne gitmesi durumunda bile geçtiğimiz işlem haftalarındakinden daha geniş bir aralıkta hareket edeceğini belirten El-Erian, merkez bankaları tarafından sağlanan likiditenin hisse geri alımları ve birleşmeler yoluyla yükselen piyasaları daha da yukarı çekebileceğini ifade etti. Piyasayı yukarı taşıyan birden fazla unsur olduğunu dile getiren El-Erian, ABD’de resesyon korkularının giderek azaldığını ve şirketlerin geri alım, satın alımlar yoluyla piyasaya para pompalamaya devam ettiğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise El-Erian, düşen piyasalarda zayıflayan temel göstergelerin etkisinin düşüşün şiddetini artırabileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın