Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MOGAN Enerji’nin Halka Arz Yolculuğu Başladı! İşte Detaylar

MOGAN Enerji'nin halka arz süreci başladı. Yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren şirket, Borsa İstanbul'da işlem görmeye hazırlanıyor. Ayrıntılar haberde;
MOGAN Enerji’nin Halka Arz Yolculuğu Başladı! İşte Detaylar
HABER GİRİŞ

Yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul’da işlem görmeye hazırlanan Mogan Enerji bugün talep toplamaya başladı. 2024 yılı halka arzları arasına adını yazdıran Modan Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Aygün, şirket hakkında Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulundu.

Halka arzın temel amacının kurumsallaşma olduğunu belirten Aygün, bu adım ile şeffaflığı artırarak şirket yönetiminin uzun vadede daha sağlıklı olmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Şirketin sermayesinin artırılacağı ve halka arz edilecek payların yüzde 80’inin sermaye artışıyla, yüzde 20’sinin ise mevcut ortakların satışıyla gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Aygün açıklamasında, halka arz sürecinde taleplerin 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında alınacağını ve fiyat istikrarıyla ilgili işlemlerin tamamen ortak satışından elde edilecek gelirle finanse edileceğini vurguladı.

Şirket, Yenilenebilir Enerjiden Elektrik Üretimine Odaklı

Halka arzdan elde edilecek gelirin yeni yatırımlara, proje finansman kredilerinin kapatılmasına ve genel işletme sermayesi ihtiyaçlarına yönlendirileceğinin bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin Güriş Grubu bünyesinde kurulduğunu ve bugün itibarıyla yenilenebilir enerji sektöründe 1,025 megavat kapasiteli bir portföyü olduğunu söyleyen Aygün, bu portföyün tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine odaklandığına dikkat çekti.

Yeni Yatırımlara Yelken Açacak

İdris Yamantürk tarafından 1958’de kurulan Güriş Grubu altında faaliyet gösteren MOGAN Enerji’nin gelecek planlarına da değinen Aygün, halka arz gelirlerinin yeni yatırımlara yönlendirileceğini ve şirketin hem yurt içinde hem de yurt dışında büyümeyi hedeflediğini paylaştı.

Özellikle Arnavutluk’ta bir projeye yönelik izinlerin alınmasıyla 2025 yılında yeni bir yatırıma başlamayı planladıklarını belirtiyor.

Türkiye’nin 2053’te net sıfır karbon emisyonu hedefine de dikkat çeken Aygün, yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapan şirketlere gelecekte avantajlar sağlanacağını öngördü. Bu yönde dünya genelinde bir eğilim olduğuna işaret etti.

MOGAN hisse koduyla işleme başlayacak olan halka arz, pay başına 11,33 lira fiyatla 28-29 Şubat ile 1 Mart 2024 tarihlerinde saat 9.00-17.00 arası talep toplama sürecini gerçekleştirecek.

Halka arzın dağıtılacak olan 262 milyon 535 bin lotunun yüzde 80’i bireysele, yüzde 20’si ise kurumsal yatırımcılara ayrıldı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.