Yatırım yapmaya başla!

Modi’nin Zaferi Daha İddialı ve ABD’ye Daha Yakın Bir Hindistan Anlamına Gelebilir

Modi'nin zaferiyle Hindistan’ın komşusu Pakistan’a ve Çin’in Asya’da artan egemenliğine karşı daha iddialı, ABD'ye ise daha yakın bir duruş sergileyebileceği söylendi.
Modi’nin Zaferi Daha İddialı ve ABD’ye Daha Yakın Bir Hindistan Anlamına Gelebilir

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Hindistan Halk Partisi, Perşembe günü açıklanan seçim sonuçlarının ardından galip geldi ve Modi Twitter hesabından ülkesine teşekkür etti.

Narendra Modi’nin başında bulunduğu Hindistan Halk Partisi (BJP), parlamento seçimlerinden zaferle çıkarken Hindistan Seçim Komisyonu’nun açıkladığı nihai olmayan sonuçlara göre BJP, 542 sandalyeli Halk Meclisi’nin en az 300 koltuğunu kazanarak tek başına iktidar için gerekli çoğunluğu sağlamayı başardı.

İşte bu noktada Hindistan’ın komşusu Pakistan’a ve Çin’in Asya’da artan egemenliğine karşı daha iddialı bir duruş sergileyebileceği söylendi.

Modi’nin Zaferi Hindistan Çin ve Pakistan'a Karşı Daha İddialı Olabilir Bu da sonucunda Washington ile daha yakın bir savunma ilişkisi anlamına gelebilirdi. Dış İlişkiler Konseyi’nden Alyssa Ayres de Modi hükümetinin ABD ile savunma ve stratejik bağlarını derinleştirmeye devam ettiğini belirtti. Bu derinleşme için jeopolitik zeminin de Çin’in tüm Hint Okyanusu bölgesine karşı iddialılığını artırdığını öne sürdü. Çok geniş kapsamlı kampanyada Modi’nin güçlü milliyetçi tonu ona büyük destek sağlamış ve arada kalan seçmenleri kendi tarafına çekmeye yönlendirmişti.

Örneğin Hindistanlı bir vatandaş, Modi’ye oy verdiğini çünkü muhalefetin Çin ve Pakistan’a karşı duramayacağını düşündüğünü söylemişti.

Modi'nin Güçlü Duruşu Oy Kazandı Uzmanlar da başbakanın savunma tutumuna aldığı desteği göz önüne alarak bu stratejiyi ikiye katlayabileceği yönünde görüş bildirdi. MIT Profesörü Vipin Narang; “Modi’nin güçlü ulusal güvenlik yaklaşımı halihazırda ezici bir onay aldı. Önümüzdeki 5 yıl içinde daha fazlasını görmeyi beklemeliyiz” dedi.

Narang ayrıca Hintli liderin mevcut fırsatı ülkesi için savunma kuvvetlerini ve satın alma sürecini iyileştirmek ya da Pakistan ile puanları eşitlemek için kullanabileceğini dile getirdi. Eğer bu olursa MIT uzmanı, bu yılın başında gerçekleştirilen Hindistan’ın Pakistan topraklarına hava saldırısı yeniden tekrarlanabileceğini öngördü.

Pakistan’ın önceki Amerikan Büyükelçisi ve düşünce kuruluşu EastWest Institute’un Başkanı olan Cameron Munter bugün verdiği demeçte tersi yönde açıklamalarda bulundu.

Cameron Munter Hindistan Pakistan İlişkileri İyileşebilir Modi’nin tekrarlanan zaferinin Pakistan’la ilişkileri denemek ve geliştirmek için ona siyasi güç sağlayabileceğini dile getiren Munter, Pakistan Başbakanı Imran Khan’ın iki nükleer rakip arasındaki gergin ilişkiyi geliştirmek için Modi ile çalışmaya istekli olduğuna dair işaretler gösterdiğini belirtti.

“Ocak ayında Pakistan’a gittiğimde ve Imran Khan’ın konuştuğumda bulduğum şey, onun seçimlerden sonra Modi’yle iletişime geçebileceğinden emin olan tek kişi olduğuydu” dedi.

Kendinden emin bir Imran Khan’ın ve kendinden emin bir Modi’nin güçlü politik duruşlarıyla ikili ilişkilerde barışçıl bir dönüşe liderlik edebileceklerini aktardı.

Imran Khan Modi Barışçıl İlişki İzleyebilir Ayriyeten bu konuda kendi tavsiyesinin zaferinin gücüyle Modi’nin komşusuna açık bir zihinle açık bir yürekle baktığını söyleyebilecek kadar yüce gönüllü olma fırsatının olduğunu kaydetti. Dış politika açısından bakıldığında ise ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD-Çin ticaret savaşı devam ettiği takdirde Modi’nin yönetimine daha yakın olabileceğini söyledi.

ABD’nin eski Hindistan Büyükelçisi Richard Verma da; “özellikle Çin ticareti ve diğer konulardaki sorunlarımızla, ABD-Hindistan ilişkisi sadece bugün için değil uzun vadede daha da stratejik ve ekonomik anlam ifade ediyor, umarım Trump yönetimi, Hindistan ile olan çabalarını iki katına çıkarır ve birlikte çalışmalarımızda var olan engin vaadin farkına varır” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum