Yatırım yapmaya başla!

Modi’nin Rakibinin Hindistan’da Yoksullukla Mücadele Planı Cevapsız Sorular Barındırıyor

Hindistan seçimlerinin başlamasına çok az süre kalmışken Narendra Modi’nin yükselen rakibi, yoksulluk mücadele konusundaki radikal planıyla dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Modi’nin Rakibinin Hindistan’da Yoksullukla Mücadele Planı Cevapsız Sorular Barındırıyor

1.3 milyarlık nüfusa sahip Hindistan’da 39 gün sürecek seçimlerin başlamasına çok az süre kalmışken Başbakan Narendra Modi’nin yükselen rakibinin vaatleri dikkat çekiyor. 11 Nisan’da başlayıp 19 Mayıs’ta sona erecek oy verme işleminde sonuçları değiştirebileceği düşünülen lider, Hindistan’daki yoksulluğu hafifletmek için halka radikal bir plandan bahsediyor.

Bu da akıllara 23 Mayıs’ta yapılacak sayım sonrasında Modi’nin ikinci dönem için koltuğa oturamayacağı ihtimalini getiriyor. Modi’nin iktidardaki Hindistan Halk Partisi’nin ana muhalefetlerinden olan Hindistan Ulusal Kongresi, seçim manifestosunda ülkenin en fakir üyelerine (en dipteki yüzde 20’lik kesime) yardım etmek için tasarlanmış asgari gelir destek programıyla yankı uyandırdı.

Bunun teorik olarak kişi başına daha yüksek gelirle tüketime ve büyümeye destek vererek Hindistan’ın ekonomik ortamına pek çok fayda sağlayacağı söylendi.

 Hindistan Yoksullukla Mücadele Programı En Fakir Yüzde 20 Destek Ancak ekonomistler, böyle bir politikanın karşılaşabileceği uygulama engelleriyle ilgili kaygılarıyla dikkat çektiler. Endişeler arasında ise program için alıcıları belirleme ve bunu finanse etmek için araç oluşturma zorlukları vardı. Hindistan Ulusal Kongresi’nin 2030 yılına kadar yoksulluğu yok etme planına göre ülkedeki tüm ailelerin en fakir yüzde 20’si hedef alına çaktı ve onlara yılda 72 bin Hint rupisi değerinde nakit yardımı yapılacaktı.

Ancak seçim manifestosundan partinin alıcıları belirlemek için hangi metodolojiyi kullanacağı belli değildi.

 Hindistan Yoksullukla Mücadele Programı Kabaca 50 haneye yılda yaklaşık 1000 dolar sağlamak Hindistan’a yılda 50 milyar dolardan fazla maliyet çıkartacaktı. Partinin verdiği bilgiler arasında programın yeni gelirler ve harcamaların rasyonelleştirilmesi yoluyla finanse edileceği olsa da burada spesifik detaylardan bahsedilmedi. Yine partinin tahminine göre programın ilk çıkış yılında yardım Hindistan GSYH’sinin yüzde 1’inden azına ya da 2.7 trilyon dolara mal olacakken sonraki yıllarda yapılan harcamalar GSYH’nin yüzde 2’sinden az olacaktı.

Hindistan Ulusal Kongresi’nin lideri Rahul Gandhi ayrıca yerel basında çıkan haberlere göre gelir vergisinin artırılmayacağını söylemişti.

 Rahul Gandh Gelir Vergisi Artırılmayacak  Gandhi’nin partisinin vaatleri arasında seçimleri kazanması durumunda çiftçi kredisi feragatnameleri ve eğitime daha fazla harcama yapılması da vardı. DBS ekonomisti Radhika Rao bunun mali ve gelir açığı hedefleri dahilinde kalma planlarına aykırı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bu ya kamu taahhütlerinin (sermaye harcamaları) yeniden ölçeklendirilmesi gerekebileceği anlamına geliyor ya da ek finansman gereksinimlerini finanse etmek için taze gelir getirici önlemler alınmasını gerektiriyor.” Oxford Economics’ten Priyanka Kishore de mevcut ekonomik ortamda vergi toplamanın muhtemelen popüler bir hamle olmayacağından dolayı Ulusal Kongresi’nin kamu varlıklarının elden çıkarılması gibi vergi dışı gelirlere güvenmek zorunda kalabileceğini öngördü.

Ekonomist Hindistan Ulusal Kongresi’nin daha fazla temettü için Hindistan Merkez Bankası’na dokunacaklarından emin olduğunu da dile getirdi. Sonuçta ekonomistler, programın çalışması için Hindistan’ın mali açık hedefinin balonlaşmasına izin vermeden bu tür harcamalar için federal bütçede yer bulması gerektiğini belirtti. Aksi halde hamle, piyasaları korkutabilir ve yatırımcıların ekonomiye olan güvenlerini sarsabilirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum