Yatırım yapmaya başla!

Modi’nin Hedefleri, Üst Düzey Vergi Yetkililerinin İstifasına Neden Oluyor

Hindistan'ın vergi yetkilileri, Modi'nin hedefleri dahilindeki vergilendirmeyi aşırı buluyor ve ekonomik karmaşa işareti olarak görüyor.
Modi’nin Hedefleri, Üst Düzey Vergi Yetkililerinin İstifasına Neden Oluyor

Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti, Yeni Delhi’nin sert bir ekonomik yavaşlamanın ortasında gelirlerini artmaya çalıştığı için bu yıl doğrudan vergilerde yüzde 17 artış yaptı. Modi kısa bir süre önce doğrudan vergilerin bir parçası olan şirket vergilerinde büyük bir indirimi onaylamış olsa da hedefi korumuş ve memurları gelir elde etme çabalarında işletmeleri taciz etmemeleri konusunda uyarmıştı.

Reuters tarafından röportaj yapılan bir düzineden fazla vergi yetkilisi; gerçekçi olmayan vergi toplama hedeflerini gerçekleştirme çabası, değerlendirmelerini ve aktarımlarını etkileyen itirazlar arasında ve vergi kaçırma olaylarını yıkarlarsa aşırı huzursuzlukla suçlanma korkusu arasında sıkışıp kalmışlar.

Eleştirmenler, Modi’nin vergi memurlarından talepleri, hükümetinin ekonomik politikalarını çevreleyen karmaşanın bir göstergesi ve büyümenin yavaşlamasına katkıda bulunduğunu söylüyorlar.

Gelir Vergisi Gazetted Memurları Derneği’nin başkan yardımcısı olan Bhaskar Bhattacharya tarafından sağlanan verilere göre; 22 en üst düzey vergi dairesi memuru, bu yıl şimdiye kadar gönüllü emeklilik yapmayı seçti. 2018’de ise 34 tanesi görevinden ayrılmıştı.

Bhattacharya karşılaştırmalı vergi sağlayamazken, bürokratların genellikle prestijli ve güçlü olduğu düşünülen işlerin terk edildiğini söyledi. Bhattacharya, “25-30 yıl çalıştıktan sonra tecrübeli memurlar bile bu baskıyı kaldıramazlar. Bölümde gönüllü emeklilik ve kıdem tazminatı planı olmamasına rağmen gönüllü emeklilik için birbiri ardına gelen başvurular var,” dedi.

Merkez Doğrudan Vergiler Kurulu (CBDT), Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık, vergi hedefleri ve yetkililerinin taciz iddialarıyla ilgili sorulara cevap vermedi.

“Stres Dayanılmaz Hale Geldi”

"Stres Dayanılmaz Hale Geldi"Vergi bakanlığının birkaç bin üst düzey yetkilisinin sadece küçük bir kısmı işten çıkarılmışken, vergi bölümündeki bazı yetkililer gidişlerin daha düşük düzeyde çalışanlar arasında istifaların yanı sıra iç transferlere yol açtığı söyleniyor. Bu durumun daha geniş bir hoşnutsuzluğu beraberinde getirirken, ekonomik bir karmaşa içinde olunduğunu gösterdiğine de dikkat çekiliyor.

İşten ayrılık aile çiftliğine yönelen bir memur, “Hükümette sabırsızlık seviyesi yükseldi. Alternatif seçeneği olan herkes şöyle diyor; neden departmanda kalmalıyız?” ifadelerini kullandı. Memur, stresin dayanılmaz bir hale geldiğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Hindistan’daki bir başka vergi yetkilisi, “Baskı artıyor. Hedeflerimize ulaşmak için baskı altındayız, bu yüzden yapmak istemediğimiz bazı şeyler yapıyoruz,” dedi. Her iki yetkili de hükümetten gelecek bir tepki nedeniyle isimlerini açıklamadılar.

Diğer vergi yetkilileri, departman tarafından kullanılan alışılmışın dışında taktiklerin, şirketlerden avans vergi ödemelerinin istenmesinin yanı sıra geri ödemelerin geciktirilmesini de içerdiğini belirtti.

Ekonomistler, Hindistan ekonomisinin Nisan ve Haziran ayları arasında yıllık bazda yüzde 5 büyüdüğünü, 2013’ten bu yana en düşük hızda olduğunu ve yavaşlamanın derinleşebileceğini söylüyorlar.

Ayrıca Modi’nin bürosundaki gücün merkezileşmesi ve tartışmaların yetersizliği ile kısmen kötü niyetli politikalara yol açan karışıklığı suçluyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum