Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Piyasalarını Değerlendiren Mobius: “Kanal İstanbul Projesi Çok İyi”

Mobius Capital kurucusu Mark Mobius, yaptığı değerlendirmede Türk varlıklarının çok ucuz olduğunu söyledi. Kanal İstanbul Projesi'nin ise ülke için çok önemli bir fırsat olduğunu belirtti.
Türkiye Piyasalarını Değerlendiren Mobius: “Kanal İstanbul Projesi Çok İyi”

Ünlü yatırım uzmanı Mark Mobius, Türkiye piyasaları hakkında neredeyse her gün yeni bir değerlendirme ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı yorumda; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırmasının yeterli olmayacağını söyleyen yatırım gurusu Mobius, bu kararın ekonomiye olan güveni azaltmasından şüpheli olduğunu ifade etti. Son yaptığı değerlendirmede ise Türk varlıklarının çok ucuz olduğunu, Kanal İstanbul Projesi ile çok iyi fırsatların doğduğunu dile getirdi.

Açıl Sezen’in sorularını yanıtlayan Mark Mobius, şu an gelişen ülke piyasalarının baskı altında olduğunu söyledi.

Mobius, Türkiye gibi Arjantin’in de şu an çok ucuz göründüğünü, bu iki ülkede para biriminin dramatik bir şekilde değer kaybettiğini belirtirken, faiz oranlarının çok yüksek ve hisse fiyatlarının düşük olduğu ülkelerde muazzam yatırım fırsatları olduğuna dikkat çekti.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon da Türkiye ve Arjantin piyasaları hakkında endişeleri olduğunu dile getirmişti. Türkiye’nin büyük bir tüketici piyasasına sahip olduğunu söyleyen Mobius, diğer taraftan şirketlerin satması gerekenden çok daha az işlem yaptığını, özellikle Türkiye Bankalar Birliği’nin bu problemin üzerine gitmesinin iyi bir şey olduğunu söyledi.

Şu an Türkiye bankalarında alım yapmadığını fakat şartların uygun olduğu takdirde kesinlikle yapacaklarını söyledi.

Halihazırda yeni bir fon için hazırlık yaptıklarını bildiren yatırım uzmanı Mobius, Türkiye bankalarına mutlaka yatırım yapacaklarını belirtti. Tüm piyasaların bir tutulmaması gerektiğini, gelişen piyasalardaki bazı ülkelerin istikrara kavuşup, yukarı yönlü hareket ettiğini dile getirdi. En ucuz ve en iyi fırsat olan alanların seçilmesi gerektiğini, bu noktada Hindistan’ın başı çekerek; Türkiye, Arjantin, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerin de yakından takip edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Mark Mobius, Kanal İstanbul Projesi’nin Türkiye için çok iyi olacağına inandığını söyledi.

Hükümetin bu projeyi devam ettirmesini dilediğini, ilk olarak istihdam konusunda fayda görüleceğini, bunun yanında inşaat şirketleri açısından da çok iyi olacağını ekledi. Arazi ıslah projeleri, mülkiyet projeleri, ticari yapılar ve buna benzer birçok projenin art arda gelerek, ülke için birçok alanda fayda sağlayacağını söyledi.

Bu tarz projelerinin faydasını maliyetlerinin çok önünde olduğunu vurgulayan Mobius; “İnsanlar projeye güveniyorsa, ki ben dahil bir çok insan bu projelere güveniyor, o zaman maliyetle alakalı sorun olmaz. Finansman konusu yalnızca yurt içinden değil yurt dışından da hallolacaktır.” şeklinde görüş bildirdi.

Son olarak son dönemde yaşanan kur atağı hakkında da yorum yapan ünlü finans uzmanı, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları etkisiyle, Çin’in ABD’ye gerçekleştirdiği ihracatın büyük kısmının Türkiye ya da diğer ülkelerden yapılacağını, bu nedenle Çin’den pazar payı alabileceklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum