Yatırım yapmaya başla!

Mobil Oyunlar Tüm Pazarın Yüzde 65’ini Ele Geçirdi

ESA’nın ABD genelinde yaptığı bir araştırma, 164 milyondan fazla kişinin mobil oyunlara ilgisinin olduğunu ortaya koydu. Rapora göre kullanıcıların yüzde 65’i mobil oyun tercih ediyor.
Mobil Oyunlar Tüm Pazarın Yüzde 65’ini Ele Geçirdi

Uzun yıllardan bu yana oyun dünyası her geçen gün hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Teknoloji devleri içerisinde bulundukları zaman içerisinde pek çok farklı platform üzerinden kullanıcılara oyun deneyimi sunmuştur. Bu platformların başında bugüne kadar bilgisayarlar ve oyun konsolları gelmiştir.

Oyun konsolları içerisinde de başlı başına bir rekabet söz konusu. PlayStation, Xbox ve Nintendo Switch gibi konsollar dünya genelinde milyonlarca kişiye ulaşıyorlar. Ancak akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber, mobil oyunlara olan ilgi hızla artıyor. Yapılan araştırmalar oyun oynayan kullanıcıların büyük bölümünün mobil cihazlara yöneldiğini ortaya koyuyor.

Bu durum beraberinde uygulama ve oyun geliştiricilerin, mobil oyunlara daha fazla ağırlık vermesine neden oluyor. ABD’de yaptığı araştırmayı yayınlayan ESA, kullanıcıların mobil oyuna olan ilgisindeki artığı rakamlar ile ortaya koydu.

Oyuncuların Yüzde 65’i Mobilde

Oyuncuların Yüzde 65’i Mobilde

Akıllı telefonların hızla hayatımıza girmesi, alışkanlıkların değişmesinde önemli rol oynuyor. ESA’nın yapmış olduğu araştırma, ABD’de yetişkinlerin yüzde 65’inin akıllı telefonlar üzerinden oyun oynadığını gösteriyor. Ülkedeki hanelerin dörtte üçünde en az bir oyun oynayan kullanıcının olduğu belirtilirken bu kullanıcıların yüzde 93’ünün akıllı teleofna sahi olduğu açıklandı.

Akıllı telefon sahiplerinin yarısından fazlasının ise mutlaka bir mobil oyun oynadığı belirtildi. Bilgisayar ve konsolların ürünlerine ilgi fazla olsa da mobil oyunların pazarın büyük bölümünü domine ettiğini söyleyebiliriz. Son yılların en popüler oyunlarının mobil sürümler geliştirdiğine tanık oluyoruz. Başta PUBG ve Fortnite olmak üzere sektörün önde gelen oyunları, akıllı telefon kullanıcılarına ulaşmak adına mobil sürümler geliştiriyor.

ABD’de yetişkinler arasında yapılan açıklamada yüzde 65’e varan mobil oyun kullanıcısı olduğu belirtildi. Bu sayı 164 milyon olarak yansıtılıyor. ESA’nın yaptığı araştırma ABD’de 4 bin kişi üzerinde yapıldı.

Yaş Ortalaması Arttı

Yaş Ortalaması Arttı

Araştırma tahmin edilenin aksine oyun oynayan kullanıcıların yaş ortalamasında artış yaşandığını gösteriyor. Dünya genelinde oyuncuların ortalama yaşının 33’e yükseldiği açıklandı. Ayrıca oyuncu kitlesi geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 20 daha fazla zaman ayırıyor. Akıllı telefonların hayatımıza hızla girmesiyle beraber 2015 yılından bu yana yüzde 85’e varan artış yaşandı.

Akıllı telefon üreticileri, yeni modellerinde daha güçlü modeller geliştirmeye devam ediyor. Bu durum oyun geliştiricilerin daha iyi oyunlar geliştirmesinin önünü açıyor. Güçlü donanımlara sahip akıllı telefonlar piyasada yer aldıkça, oyuncuların ilgisi de artmaya devam edecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum