Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Araştırmalar Mobil Oyun Sektörünün Katlanarak Büyüdüğünü Gösteriyor

Araştırma şirketlerinin raporları mobil oyunlardan elde edilen gelirlerin hızla büyüdüğünü gösteriyor.
Araştırmalar Mobil Oyun Sektörünün Katlanarak Büyüdüğünü Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Video oyunlar her geçen gün gelişen teknoloji ile beraber daha geniş kitlelere ulaşıyor ve üstün deneyim sunuyor. Geçtiğimiz yıllardan bu yana ağırlıklı olarak PC ve konsol ürünleri oyuncuların başlıca seçimleri arasında yer alıyor. Bu yılın sonuna doğru PlayStation 5 ve XBox Series X modellerinin gelmesi bekleniyor ve konsol pazarına yeni bir soluk getirilmiş olacak. Ancak son yıllarda mobil oyun pazarında da hızlı bir yükseliş söz konusu.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber bu pazarda inanılmaz büyüme yaşandığı belirtiliyor. Dünyanın önde gelen oyun geliştiricileri de akıllı telefon kullanıcılarına yönelik oyunlar sunmaya başladı. Bu oyunların ücretsiz olarak sunulması daha fazla kullanıcıya ulaşmasına zemin hazırlıyor.

Oyunların içerisinde reklam gösterimleri yapılıyor ve bu sayede geliştiriciler gelir elde ediyor. Ayrıca pek çok oyun içerisinde yapılan harcamalar ve alınan eşyalar da kazancın artmasını sağlıyor. Son yapılan araştırmalar mobil oyun sektöründeki hızlı büyümenin devam ettiğini ortaya koyuyor.

Mobil Oyunların Yükselişi Sürüyor

Mobil Oyunların Yükselişi Sürüyor

Bilindiği üzere 2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm dünya COVID-19 nedeniyle farklı bir hayata adapte oldu. Salgına yönelik alınan önlemler kapsamında insanlar daha fazla evlerinde vakit geçirmeye başladı. Bu da oyunlara olan ilginin artmasına neden oldu. Akıllı telefonlar üzerinden sunulan mobil oyunlar da bu durumdan nasibini almış görünüyor. Mobil oyunlar içerisinde yapılan satın alma ve alışverişler ile beraber toplam gelirin 100 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Sektörün önde gelen Nintendo, Blizzard, Activision, Tencent ve Take Two gibi geliştiricileri Mart ayının başından bu yana hisse değerlerini artırdı. Şirketlerin hisse değerlerinde yüzde 25’e varan artış söz konusu. Konsol tarafında ise hisse değerlerinin düştüğü belirtiliyor. Uzun zamandır piyasaya yeni bir konsol ürününün gelmemiş olmasının da bu durumda etkisinin olduğu söyleniyor.

Mobil Oyunlar Konsol Oyunlarını Geride Bıraktı

Mobil Oyunlar Konsol Oyunlarını Geride Bıraktı

Yapılan açıklamalara göre dünya genelinde 2 milyarı aşkın akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Burada yaşanan artış mobil oyun sektörünün de büyümesine neden oldu. App Annie ve ODC raporlarına göre mobil oyunlardan elde edilen toplam gelirin, konsol oyunlarından sağlanan geliri üçe katladığı görülüyor. Analistler PC ve konsol oyunlarının COVID-19’dan olumsuz etkilendiğini belirtirken, mobil oyun tarafında tersi yönde bir ivmelenme olduğunu söylüyor.

Araştırmalar geçtiğimiz Nisan ayında ABD’de konsol oyunlarına 662 milyon dolar harcandığını ortaya koyuyor. Bu harcama mobil oyun tarafında ise 740 milyon dolara ulaşmış durumda. Mobil oyun pazarında yapılan harcamalarda özellikle COVID-19 döneminde yüzde 24 artış olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre uygulama yükleme oranında ise yüzde 84 artış yaşandı. Araştırmaya göre en çok çevrimiçi oyuncuya sahip oyunlar ve geliştiriciler sırasıyla şu şekilde:

  • Game for Peace/ Tencent/Çin
  • Honor of Kings/Tencent/Çin
  • AFK Arena/Lilith/Çin
  • Candy Crush Saga/Activison Blizzard/ABD
  • Sangokushi Strategy/Alibaba Group/Çin

Araştırmalar Çinli oyun devlerinin sektör üzerinde hakimiyeti olduğunu gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu