Yatırım yapmaya başla!

Mobil Oyun Pazarından Gelen Son Veriler Sektörün Hızla Büyüdüğünü Gösteriyor

AppAnnie tarafından yapılan araştırma mobil oyunların yılın ikinci çeyreğindeki durumunu ortaya koydu. Veriler mobil oyun sektörünün hızla büyüdüğünü gösteriyor.
Mobil Oyun Pazarından Gelen Son Veriler Sektörün Hızla Büyüdüğünü Gösteriyor

Akıllı telefonların hızla büyüdüğü bir gerçek. Bugün hemen herkesin elinde bir akıllı telefon modeli mevcut. Sektörden gelen haberler de akıllı telefonların kullanım oranının ulaştığı oranı gözler önüne seriyor.

Sektörün büyümesi beraberinde başka pazarların da büyümesinde başrol oynuyor. Bu sektörlerin başında ise mobil oyunlar yer alıyor. Yapılan son araştırmalar mobil oyunların indirilme oranlarının hızla arttığını gösteriyor.

Araştırma şirketi AppAnnie tarafından hazırlanan son rapor 2019 yılının ikinci çeyreğinde mobil oyunların indirilme oranını ortaya koydu. iOS ve Android kullanıcılarının bu yılın ikinci çeyreği itibariyle 11.2 milyar indirme oranına ulaştığı açıklandı. Açıklanan bu veriler uzmanlar tarafından yeni bir rekor olarak değerlendirildi.

Mobil Oyunlar Rekor Kırıyor

Mobil Oyunlar Rekor Kırıyor

AppAnnie tarafından yapılan araştırma mobil oyun sektörüne dair pek çok bilgiye yer veriyor. Android ve iOS kullanıcılarının bu yılın ikinci çeyreğinde rekor indirmeye imzaya attığı belirtilen raporda, toplamda 30.3 milyar uygulama indirildi ve 22.6 milyar dolar harcama yaptığı ifade edildi. Play Store’da yapılan harcamaların iOS’a göre daha da arttığı görülüyor. Burada kullanıcı kitlesinin Android ekosisteminde daha fazla olmasının büyük rolü var.

Android kullanıcılarının en çok oyun indirdiği ülkelerin başında Hindistan, Brezilya ve ABD olduğu görülürken, iOS tarafında ise Çin, Japonya ve ABD’nin büyük egemenliği söz konusu. En çok indirilen oyunlara göz atıldığında ise Stack Ball, Clean Road ve Run Race gibi oyunların büyük paya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise iOS ve Android mağazalarında yapılan harcamaların büyük bölümünü mobil oyunların oluşturuyor olması. Tüm yapılan harcamalarda mobil oyun harcamalarının %75 paya sahip olduğu söylendi.

PUBG Aylık Kullanıcı Sayısında Lider

PUBG Aylık Kullanıcı Sayısında Lider

Oyun dünyasında son yıllarda battle royale temalı yapımların büyük bir tutku haline geldiğine tanık oluyoruz. PUBG ve Fortnite başta olmak üzere pek çok hatta kalma temalı oyun milyonlarca kullanıcı tarafından yoğun olarak oynanıyor. Bu oyunların mobil tarafta da sıkça oynandığı biliniyor. Araştırma raporu PUBG’nin bu oyunlar arasında büyük bir hakimiyeti olduğunu gösteriyor.

Yılın ikinci çeyreği itibariyle PUBG’nin aylık aktif kullanıcı sayısındaki liderliğini koruduğu görülüyor. Bununla beraber oyun içi harcama oranında da PUBG’nin tüm oyunlar arasında ilk 10’da olduğu ifade edildi. Raporda ayrıca Stack Ball, Run Race 3D, Tile Hop: EDM Rush, Clean Road, Traffic Run ve Crowd City gibi diğer oyunla da hem indirme hem de harcama oranı ile dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum