Yatırım yapmaya başla!

ABD Hazine Bakanı Mnuchin Ülkenin Dolar Politikasında Değişiklik Görmüyor

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ülkenin kur politikasında şu an itibarıyla bir değişiklik olmadığını söyledi.
ABD Hazine Bakanı Mnuchin Ülkenin Dolar Politikasında Değişiklik Görmüyor

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, yaptığı açıklamalarda borç limiti anlaşmasında ilerleme gözlemlendiğini ve piyasaların bu konuda endişelenmemesi gerektiğini dile getirmişti. Yönetim ile kongre liderlerinin borç tavanı problemini çözüme kavuşturmaya doğru yöneldiğini açıklayan Mnuchin, bu konuda iç rahatlattı.

Gereken çalışmaların yürütüldüğünü açıklayan Mnuchin, er ya da geç amaca ulaşacaklarını ifade etti. Bugün Fransa’daki G-7 maliye bakanları toplantısında görüşlerini aktaran Mnuchin, şuandan itibaren ABD’nin kur politikasında bir değişiklik olmadığını belirtti.

Mnuchin, ülkenin dolar kuru politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını aktarırken bunun ilerleyen zamanlarda değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi.

Mnuchin Dolar Kuru Politikasında Herhangi Bir Değişiklik Olmadığını AktardıAçıklamalarında ABD dolarının şuanki mevcut seviyesine dair bilgilendirmelere yer vermeyen Mnuchin’e, güçlü doların ABD halkının yararına mı yoksa zararına mı olduğu sorusu yöneltildi. Bu soru karşısında dolar politikası veya Euro/dolar paritesine yönelik herhangi bir yorum yapmayacağını söyledi.

Diğer bir taraftan ABD Başkanı Donald Trump, zayıf dolardan yana olduğunu yakın zamanda her fırsatta dile getiriyordu. Trump, bu ay içinde Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda “Avrupa ve Çin’in büyük bir manipülasyon oyunu oynadığını” iddia etmişti. Ardından ABD’ye uyum sağlaması için bir çağrı yapmıştı.

Geride bıraktığımız günlerde Trump, Fed yetkililerini daha zayıf bir dolar politikasına davet etmiş ve bu konudaki tutumu “öngörüsüz” olarak nitelendirilmişti.

Trump Daha Zayıf Bir Dolar Politikasına Davet EttiPrincipal Global Investors’un baş küresel ekonomisti Bob Baur’a ait olan bu değerlendirme, Trump’ın geleceğe yönelik tahminlerde bulunmadığına işaret ediyordu. Baur, ABD dolarında meydana gelen değişikliklerin küresel ekonomi hareketlerine karşı gelişen doğal bir tepki olduğunu düşünüyordu.

Trump’ın daha zayıf bir dolar istediği iddialarının doğru olduğunu belirten ekonomist, geçtiğimiz yıl boyunca dünya ekonomisinin yavaşlamasıyla doların güçlendiğini savunmuştu. Öte yandan Bakan Mnuchin, ilerleyen zamanlarda kendisi ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lightizer’ın Çin hükümeti yetkilileri ile bir telefon görüşmesi yapacağını belirtti.

Mnuchin, bu kapsamda ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedeceklerini umuyor. Eğer telefon görüşmeleri olumlu geçerse, yüz yüze görüşmeler yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum