Yatırım yapmaya başla!

Mnuchin: Doları Silah Haline Getirmiyoruz, Yaptırımlar Savaşa Alternatif

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, doları silah haline getirmediklerini ve yaptırımların savaşa alternatif olduğunu söyledi.
Mnuchin: Doları Silah Haline Getirmiyoruz, Yaptırımlar Savaşa Alternatif

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Cumartesi günü, Trump yönetiminin diğer ülkelerle ticareti kısıtlayan politikaları aracılığıyla doları silah haline getirdiği düşüncesini reddetti. Katar’ın başkenti Doha’da katıldığı bir forumda CNBC’ye konuşan Mnuchin; “Açık konuşayım, doları silah haline getirmiyoruz” ifadeleriyle iddiaların doğru olmadığını savundu.

Doların ABD ekonomisi nedeniyle ve insanların ABD dolarının güvenliğini elinde tutmak istemeleri nedeniyle güçlü olduğunu vurguladı. “Bu yüzden yaptırım sorumluluğunu çok ciddiye alıyoruz, aslında yaptığımız her bir yaptırım parçasına şahsen imza atıyorum.” dedi.

Sonuçta Çin ve Avrupa’daki yetkililerin, hem rezervler hem de işlemler söz konusu olduğunda para birimlerini dolar için yedek oyuncu olmaya teşvik ettikleri biliniyor.

Mnuchin: Doları Silah Haline GetirmiyoruzDiğer taraftan Trump yönetimi, Washington’un istikrarsızlaştırıcı ve çıkarlarına aykırı olduğunu düşündüğü davranışlarını dizginlemek için İran, Kuzey Kore ve diğerlerine ülkelerle yapılan dolar ticareti de dahil olmak üzere kapsamlı yaptırımlar uyguladı.

Hazine Bakanlığı’na göre bir dizi yaptırımın uygulandığı 6.300 Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve 20’den fazla ülke var. Ve yaptırımlar, Avrupalı müttefiklerin ve diğerlerinin İran ve diğerleriyle ticaret yapma kabiliyetini kısıtladı.

Bu gerekçeyle bazı ülkeler, ABD tarafından uygulanan kısıtlamaların dışında ticaret yapmak için Çinli renminbi ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere diğer alternatifleri araştırıyor.

Mnuchin Yaptırımlar Savaşa Alternatif Rusya’nın merkez bankası da 2013’ten bu yana ABD doları cinsinden yapılan işlemlerin sayısını azaltmaya çalışıyor. Ve 2016’da Çinli renminbi, dolar, euro, yen ve sterlinin yanı sıra Uluslararası Para Fonu’nun Özel Çekme Hakları sepetine eklenmişti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker da 2018’deki bir açıklamasında Avrupa enerji ithalatının yüzde 80’inin dolar olarak gerçekleşmesini saçma olarak nitelendirmişti. Mnuchin, İran’dakilere benzer yaptırımların potansiyel savaşı önlemek için kullanıldığını dile getirdi.

“Yaptırımları kullanmamızın nedeni, onların askeri çatışmalar için önemli bir alternatif olmalarıdır. Ve işe yaradığını düşünüyorum. Kuzey Kore, İran ya da başka bir yerde, sorumluluğu çok ciddi şekilde alıyoruz.” dedi.

Doların küresel piyasalarda üstünlüğünü korumak için ayarlanmasına rağmen uluslararası ticaretin güvenliğini sağlayan politikalar belirlemede bir denge olması gerektiğini de kabul ederek şöyle konuştu: “İnsanlar doları kullanmak zorunda değil, dolar kullananlara kısıtlamalar koyma hakkımız var. Ve uzun süre boyunca, eğer dikkatli olmazsak, insanlar başka para birimleri kullanmaya bakarlar.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum