Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MKK Takip Kolaylığı için KAP Kar ve Ciro Endekslerini Yayınlamaya Başladı

​​Şirketlerin SPK raporlama tekniği kullanılarak KAP üzerinden yayımlanan finansalları ile hesaplanan iki yeni endeks, MKK veri analiz platformunda yatırımcıların kullanımına sunuldu.
MKK Takip Kolaylığı için KAP Kar ve Ciro Endekslerini Yayınlamaya Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Veri Analiz Platformu’nda (VAP) iki yeni endeks yayınlanmaya başladığı bildirildi.

Borsa İstanbul (BIST) pay piyasasında işlem gören şirketlerin kâr ve cirolarındaki değişimleri bir arada gösterecek olan ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) verileriyle hazırlanan endekslerin işlem kolaylığı sağlaması amaçlanıyor.

Yılda 4 defa güncellenecek olan KAP Kâr Endeksi ve KAP Ciro Endeksi ile toplam kar ve ciro analizleri tek bir grafik üzerinden takip edilebilecek.
KAP Kâr Endeksi ve KAP Ciro Endeksi
Kaynak: MKK

MKK açıklamasına göre söz konusu endeksler nominal olup, baz dönem 2016 yıl sonu olarak belirlendi. Endekslerin başlangıç değerleri 100 olacak. Hesaplama ise her çeyrek dönem için, ilgili çeyrek dönemden geriye doğru son bir yıllık kârların/hasılatların toplamının, baz dönem düzeltilmiş kârlar/hasılatlar toplamına bölünüp, 100 ile çarpılması ile yapılacak.

Hesaplamalar yalnızca Sermaye Piyasası Kurulu finansal raporlama tebliği kapsamında düzenlenerek KAP üzerinden duyurulan finansal tablolardaki rakamlar kullanılarak yapılacak. 3, 6, 9 ve 12 aylık dönemler olmak üzere, yılda toplamda dört defa güncelleme yapılacak.

Endeksler, KAP 4.0’a geçiş yapılan 2016 yılının sonundan, 2020 3. çeyrek finansal raporlarına kadar olan dönemi kapsıyor.
KAP Kâr Endeksi
Kaynak: MKK

İlk güncellemeler ise 25 Mart 2021 tarihinde yapılacak. Raporların KAP’ta yayımlanmasının ardından 10. iş günü içinde paylaşılacak. Kar endeksinde tüm şirketler yer alırken, sınai, mali, teknoloji ve hizmetlere ayrıca yer verilecek.

GCM Yatırım Banner

Ciro endeksinde ise mali kuruluşlar altında yer alan holding ve yatırım şirketleri dışında kalanlar, endeks hesaplamasında kullanılmayacak.

Bu şirketler ise; bankalar, sigorta şirketleri, finansal kiralama ve faktoring şirketleri, aracı kurumlar, yatırım ortaklıkları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, girişim sermayesi yatırım ortaklıkları olarak sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın