Yatırım yapmaya başla!

Mitsubishi Oy Birliği ile Carlos Ghosn’u CEO’luktan Çıkardı!

Renault'un efsane CEO'su Carlos Ghosn bu sefer, Mitsubishi tarafından görevine son verildi!
Mitsubishi Oy Birliği ile Carlos Ghosn’u CEO’luktan Çıkardı!

Geçtiğimiz hafta, Renault – Nissan – Mitsubishi markalarının ittifaklarının yönetimini yapan CEO Carlos Ghosn, Tokyo savcılığı tarafından göz altına alınmıştı. Gündeme adeta büyük bir meteor parçasını gibi düşmüş, Renault hisseleri borsada çakılmıştı. Kriz masasını ilk önce Nissan şirketi kurmuştu.

Nissan, Ghosn’u oy birliği ile CEO’luktan çıkartmıştı. Japon marka kendi içerisinde yeni bir oluşuma gidip, yönetim kısmından  Greg Kelly’i de çıkarmıştı. İşler iyice kızıştı ve Mitsubishi Motors’da masaya elini vurarak Carlos Ghosn’un yönetim görevini iptal etti.

Geçen haftanın hareketli günleri bu haftaya da yansıdı.

Mitsubishi, Tokyo borsasına yaptığı açıklamada, kurulun kararının oybirliğiyle kabul edildiğini söyledi. CEO’su Osamu Masuko‘yu geçici başkan olarak atadı. Tutukluluğu devam eden Renault CEO’sunun görevini böylelikle bir firma daha tanımamış oluyor.

Fransa ve Japon marka ilişkilerinin bu olayla zedelendiği düşünülüyor. 3 markanın en tepesindeki isim otomotivin efsanelerinden gösteriliyordu. Yıllık 7 milyon dolarlardan fazla kazanan bir kişi için durum biraz ironik geliyor.

Gözlerimizi Renault’a çevirdiğimizde ve neden bir tepki vermediğine baktığımızda “suçunun ispatlanmasını” istiyordu. Şimdilik bir iddia olarak gören Fransız marka halen daha Ghosn’un görevine son vermedi.

Tüm bu olayların çıkışı olan yöneticinin üç marka üzerindeki gücünden dolayı istediği şeyleri yapabildiği söylendi. Japonya’nın kamu yayıncısı NHK, isimsiz kaynakları gerekçe göstererek Ghosn’un, hafta sonu üzerine atılan yalanlamaları reddettiği bildirildi.

Farklı kişilerce bu olayın “Nissan – Mitsubishi markalarının düzenledikleri bir oyun” olduğu da söyleniyor. Elbette suçlama zimmete para geçirme olduğundan her iki taraf için de komplo teorileri kurulabilir.

Dediğimiz gibi Renault şu an Ghosn’un üzerine atılan suçlamaların neticesine bakıyor. Japon stratejik ortakları da çoktan Brezilyalı CEO’nun işine son verdiler. Farklı bir gelişme olursa sizlere anbean iletmeye devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum