Yatırım yapmaya başla!

Bakan Yardımcısı Mithat Cansız: Bor Hedefimiz Yüzde 73 Pazar Payına Ulaşmak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, Türkiye olarak bor hedefinin yüzde 73'lük pazar payına ulaşmak olduğunu dile getirdi. İşte detaylar;
Bakan Yardımcısı Mithat Cansız: Bor Hedefimiz Yüzde 73 Pazar Payına Ulaşmak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, bor ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve Türkiye olarak hedefin yüzde 73’lük pazar payına ulaşmak olduğunu ifade etti. 2018 yılında 2,4 milyon ton bor ürünü ihracatı ile 1 milyar dolar ciro elde edildiğini açıkladı. Bu rakamlar ile tarihi rekor elde edildiğini de belirtti.

Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, geçen yıla göre dünya pazarındaki yüzde 57’lik pazar payının yüzde 59’a çıktığını söyledi.

Bor Pazar Payı ArtacakPazar payının 2019 yılında artırılmaya devam edileceğini vurgulayan Cansız, “2019’u bor ile ilgili teknoloji bazlı ürünlerin geliştirilmesi yılı olarak görebiliriz, onlara odaklanacağız,” ifadelerini kullandı.

Cansız, maden varlıklarının ortaya çıkarılabilmesi adına maden arama, araştırma ve sondaj çalışmalarına hız verdiklerini de açıklamıştı. MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde maden arama araştırma faaliyetlerine altlık oluşturacak jeokimya haritalarını hazırladıklarını ve havadan jeofizik çalışmalarını başladıklarını belirtti.

Türkiye’nin dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisi arasında yer alabilmesi için madencilik sektörüne büyük görev düştüğünü söylemişti.

Türkiye için Madencilik ÖnemliBakan Yardımcısı Cansız, bu görevlerin yerine getirilebilmesi için insan ve çevre odaklı olarak üretim, teknoloji ve inovasyon temelinde yükselen ve sürekliliği öngören adımlar attıklarını da kaydetmişti. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından maden ve doğal taş sektörlerine yönelik daha fazla katma değerin Türkiye’ye bırakılması, ihracatta sürdürülebilir küresel rekabet gücü artışının sağlanması, sektör sorunlarının ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi amacıyla Antalya Belek’te “Hayatımız Maden 2” çalıştayı düzenlendi.

Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, GSYİH’teki madencilik payını yüzde 1’lerden yüzde 3’lere taşınacağını da ifade etti.

GSYİH Madencilik Payı ArtacakHayatımız Maden 2 Çalıştayı’nın Türkiye’nin madenciliğine önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Cansız, Gayrisafi Yurt içi Hasıla’daki madencilik payını yüzde 1’lerden orta vadede yüzde 3 seviyesinin üzerine taşıma ve uluslararası niteliklere haiz bir madencilik sektörünü ülkeye kazandırmak için bakanlık olarak çalışmalarını başlattıklarını ifade etti.

2018 yılında 8 bin 88 maden sahasında 11 bin 95 maden ocağını denetleyerek, 2017’ye göre denetimde yüzde 24’lük artış yakaladıklarını açıklayan Cansız, çalışmalarına hız verdiklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum