Yatırım yapmaya başla!

Mitch McConnell ABD’de Tütün Satın Alma Yaşını 21’e Çıkarma Planını Açıkladı

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, tütün satın almak için federal en küçük yaşı 18’den 21’e çıkartacak yasaları geçireceği açıkladı. Detaylar aşağıda;
Mitch McConnell ABD’de Tütün Satın Alma Yaşını 21’e Çıkarma Planını Açıkladı

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Perşembe günü tütün almak için federal en küçük yaşı 18’den 21’e çıkaracak yasayı açıkladı. Yasanın Mayıs ayında yürürlüğe geçirileceğini belirten Çoğunluk Lideri, bunun e-sigara dahil tüm tütün ürünlerini kapsayacağını dile getirdi. McConnell’ın desteği, ABD’de tütün ve nikotin satışları için asgari yasal yaşı 21’e çıkarmayı hedefleyen ulusal kampanya Tobacco 21 için Kongre’deki en büyük desteği ifade etti.

Son zamanlarda genç çocuklarını elektronik sigara içerken gören ve bundan şikayet eden ebeveynlerin sayısında inanılmaz artış yaşandığına işaret eden McConnell; “ayrıca genç yaşta sigara içmeye başlayan ve yetişkinken bu alışkanlığından kurtulmak isteyen insanları hepimiz tanıyoruz, ne yazık ki tütün ülke çapında salgın seviyelerine yayılıyor” dedi.

Nitekim ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri de sigara içenlerin yüzde 90’ının ilk sigaralarını 18 yaşından önce denediklerini söylüyordu.

 ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri Sigara İçenlerin Yüzde 90 İlk Sigara 18 Önce İçiyor Yasal olarak tütün ürünü alabilen lise son sınıf öğrencileri de bunu arkadaşlarıyla paylaşabilirdi ki bu da gençlerin elektronik sigara kullanımında odak noktası olan bir konuydu. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri 2018 yılındaki yıllık bir raporunda tütün ürünleri kullanan lise öğrencilerinin sayısının yaklaşık yüzde 38 oranında arttığını belirtmişti. Kurum, artış için e-sigaraları suçlamıştı çünkü ürünlerin kullanımı lise öğrencileri arasında yüzde 78 artmıştı. Cevaben yerel ve eyalet hükümetleri tütün ürünleri satın almak için asgari yaşı 21’e çıkarmıştı.

Bir düzine eyalet halihazırda asgari satın alma yaşını arttırmıştı ve New York ile Maryland’in de yakında onlara katılması bekleniyordu.

 ABD Pek Çok Eyalet Sigara Alma Yaşını 21 Çıkardı Tütün İçermeyen Çocuklar İçin Kampanya isimli organizasyona göre en az 450 şejhir ve ilçe T2 yasalarını çıkarmıştı. McConnell burada yasanın gerisinde kalsa da bazı muhafazakar milletvekillerinin önleme karşı çıkacakları söylendi. Keza McConnell’in memleketi olan Kentucky eyaletindeki milletvekilleri, bu yılın başlarında asgari satın alma yaşını yükseltmek için devlet yasa tasarısını reddetmişti.

Senatör Richard Burr da son zamanlarda mentollü sigaraları yasaklamak için FDA’ya ateş açmıştı. Tütün devleri Altria, British American Tobacco ve e-sigara üreticisi Juul, hepsi asgari satın alma yaşını yükseltme konusunda ağırlıklarını hissettirmişti. Altria CEO’su Howard Willard ile Juul CEO’su Kevin Burns yakın tarihli mektuplarında yasayı teşvik etmişlerdi. Altria ayrıca bu ayın başlarında ABD gazetelerinde T21 reklamları yayınlamaya başlamışlardı.

Willard Perşembe günü de söylemlerini yineleyerek Altria’nın e-sigara dahil tüm tütün ürünleri için yasal satın alma yaşını 21’e çıkarmayı ve Senatör McConnell’in bu önemli konudaki liderliğini şiddetle desteklediğini söyledi. Juul CEO’su Kevin Burns de Altria CEO’su gibi bu tür mevzuatın, ürünlerin yasal yaş ve reşit olmayan akranlar arasında paylaşılmasını önleyerek gençlerin erişimini kısıtlamaya yardımcı olabileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum