Yatırım yapmaya başla!

MIT Tarafından Geliştirilen Mini Cheetah Robotlar Futbol Oynarken GörüntülendiRobot teknolojisinde son yıllarda büyük atılımlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda gelişim gösteren başlıca şirketler arasında Boston Dynamics geliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde insanların robotlardan korkmaması gerektiğine dair değerlendirmede bulunmuştu. Robotlara yönelik çalışmalar yapan tek şirket Boston Dynamics değil. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yani kısaltılmış adıyla MIT, bir süredir küçük boyuta sahip robotlar üzerinde çalışıyor.

İlk kez 2009 yılında duyurulan ve aradan geçen 10 yıl içerisinde geliştirme süreci devam Mini Cheetah adlı robotları bu sefer futbol oynarken görüntülendi. Robotlar hemen yöne hareket edebilen ve düştüğünde yeniden ayağa kalkabilecek özelliklere sahip. Robotlar ilk çıktığında dikkatleri üzerine çekmiş ve ters takla atma görüntüleri ile büyük ilgi toplamıştı. Dört bacaklı ve 9 kg ağırlığı olan bu robotların yapabilecekleri tahmin edilenden daha fazla görünüyor.

MIT araştırmacıları aradan geçen zaman içerisinde geliştirdikleri robotun hareket kabiliyetinin sürekli arttığını belirtiyor. Cheetah robotları saatte 8 km hızla koşabiliyor ve engebeli bölgeleri otomatik olarak algılayarak hareket edebiliyor. Çevreden gelen darbelere karşı koyma özelliğine sahip bu robotlar düştüğünde kendisi kalktığı gibi yüksekten düşme anında da yumuşak iniş gerçekleştirebiliyor.

MIT’nin robotları benzerlik açısından Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas’a yakın özellikler taşıyor. Mini Cheetah robotlarının geliştirme süreci devam ediyor ve yakın gelecekte arama kurtarma başta olmak üzere pek çok farklı kullanım alanında değerlendirilmesi bekleniyor. Toplu çalışma yeteneği ile dikkat çeken robotların futbol oynama görüntülerini videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum