Yatırım yapmaya başla!

MIT Çinli Teknoloji Devleri Huawei ve ZTE ile İlişkilerini Sonlandırma Kararı Aldı

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE ile arasındaki tüm araştırma ve finansman bağlantılarına son veriyor. Detaylar şöyle;
MIT Çinli Teknoloji Devleri Huawei ve ZTE ile İlişkilerini Sonlandırma Kararı Aldı

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), üniversite yetkililerinden gelen bir mektuba göre son ABD soruşturmaları ışığında Huawei ve ZTE ile arasındaki tüm araştırma ve finansman bağlantılarına son verdiğini açıkladı. Böylece MIT ABD’de Huawei ile ilişkilerini bitirdiğini ilan eden saygın kurumlar arasına katılmış oldu. Hong Kong merkezli South China Morning Post’a göre Stanford Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve Minnesota Üniversitesi de Çin telekom şirketi ile gelecekteki tüm araştırma işbirliğini kestiğini bildirmişti.

MIT Rektör Yardımcısı Richard Lester ve Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Maria Zuber Çarşamba günü fakülteye gönderdikleri mektupta; “MIT, yaptırım kısıtlamalarının ihlaliyle ilgili federal soruşturmalar nedeniyle Huawei ve ZTE ya da ilgili yan kuruluşları ile yeni anlaşmalar kabul etmiyor ya da var olanları yenilemiyor” dedi.

Huawei tarafından 2017 yılında yapılan bir sunumda MIT, Huawei İnovasyon Araştırma Programı’nda bir ortak olarak gösterilmişti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Huawei Bağlantıları Program SCMP’ye göre teknoloji devince birinci sınıf fakülte üyelerinin karşılıklı çıkar doğrultusunda yeniliğin peşinde koşmalarını destekleyen küresel girişim ifadeleriyle tanımlanmıştı. Neticede Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün Huawei ile ZTE’yle çalışmalarını durdurma kararı, ABD ile Çin arasında giderek yükselen gerilimin ortasında geldi.

ABD’nin Huawei ile ZTE ekipmanlarının Çin casusluğu için kullanılabileceği yönündeki iddialarını ve iddiaların hem şirketler hem de Çin hükümeti tarafından ısrarla reddedildiğini herkes biliyordu.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Huawei ZTE İlişkilerini Bitiriyor Tüm bunların yanında Huawei ile ZTE, üniversite ile ortaklıkların durdurulduğu tek uluslararası kuruluşlar olmayabilirdi. Çünkü MIT mektubunda, Huawei ve ZTE ile bağlarını kesme planlarının, üniversitenin uluslararası ortaklarının iç değerlendirmesini hızlandırma konusunda daha büyük bir planın parçası olduğunu belirtti.

Nitekim MIT yetkilileri; “Bazı ülkelerle anlaşmalar, –şu anda Çin, Rusya ve Suudi Arabistan’la– tüm uluslararası projelerin geçtiği olağan değerlendirmelerin ötesinde ek bir fakülte ve idari incelmesinden geçiyor” dedi. Ayriyeten MIT’in yüksek risk değerlendirme sürecinin; fikri mülkiyet, ihracat kontrolleri, veri güvenliği ve erişim, ekonomik rekabet gücü, ulusal güvenlik, siyasi, medeni ve insan hakları konularına özellikle dikkat edeceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum