Yatırım yapmaya başla!

Mısır ve Suudi Arabistan Arasında Dev İşbirliği!

Mısır ve Suudi Arabistan Arasında Dev İşbirliği!

Bilindiği üzere Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nin (OPEC) üretim kotasını kaldırmasının ardından yaklaşık iki yıldır küresel arz fazlası endişesiyle petrol oldukça sert düşüşler yaşıyor. Petrol fiyatları yeni yılda da son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar sıklıkla geriledi. Petrol fiyatlarının dip seviyelere gerilemesinin üretici ülkelere etkisi ise bir hayli yüksek oluyor. Petrol fiyatlarının tarihi düşük seviyelere kadar gerilemesinden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Mısır, ekonomide zor günler geçiyor.

Hatırlanacağı üzere yaşanan siyasi gerilimler ve kaos ortamı da Mısır ekonomisinin dibe çekilmesine neden olmuştu. Yaşanan bu gelişmeler sonrası Suudi Arabistan, Mısır’a dev bir yatırım gerçekleştirmek üzere kolları sıvadı. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan, rekor düzeyde bütçe açığı vermişti. Açığı kapatmak ve stratejik ortaklıklara bir yenisi eklemek amacıyla Suudi Arabistan ve Mısır, işbirliğine gitme kararı aldılar.

Suudi Arabistan ekonomide sıkıntılı günler geçiren Mısır’a toplamda 21,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmek üzere harekete geçti. Dev işbirliği anlaşmaları için imzaların Perşembe günü atılması bekleniyor. Suudi Arabistan Kralı Selman, oldukça nadir yaptığı dış ülke ziyaretlerine bir yenisini daha ekleyerek Kahire’ye gidecek ve Sisi ile işbirliği anlaşmasını imzalayacak.

Mısır’ın petrol ihtiyacı finanse edilecek!

Suudi Arabistan ile Mısır arasında gerçekleşecek işbirliği anlaşması öncesi, dikkat çeken ayrıntılar çeşitli medya kuruluşlarına servis edilmeye başlandı. Kaynaklara göre, Mısır ve Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın 20 milyar dolarlık bölümü, Mısır’ın önümüzdeki 5 yıl petrol ihtiyacını finanse etmek için kullanılacak. İşbirliği anlaşmasından geriye kalan 1,5 milyar dolarlık pay ise Sina bölgesinin kalkındırılması için geliştirilen projelere finansal kaynak olarak sunulacak.

Hatırlanacağı üzere Suudi Arabistan 2013 yılında Muhammed Mursi’nin askeri darbe ile devrilmesinin ardından Mısır ekonomisine milyarlarca dolarlık yardım yapmıştı. Buradan da açıkça görüldüğü üzere Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeleri Müslüman Kardeşleri birer tehdit unsuru olarak görmelerinden dolayı, Sisi ve yönetimi açıkça destekliyorlar. Ayrıca Suudi Arabistan ve Mısır arasında imzalanacak olan işbirliğiyle ilgili olarak uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, Kral Selman’ın bu hamlesinin düşük petrol fiyatlarından dolayı ekonomide kayıplarını giderek derinleştiren Mısır adına yeni bir umut ışığı olduğunu ifade ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum