Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mısır ve Suudi Arabistan Arasında 7,7 Milyar Dolarlık İş Birliği

Mısır ve Suudi Arabistan arasında 7,7 milyar dolarlık ekonomik ve ticari anlaşmalar imzalandı. Detaylar haberde;
Mısır ve Suudi Arabistan Arasında 7,7 Milyar Dolarlık İş Birliği
HABER GİRİŞ

Mısır ve Suudi Arabistan, Salı günü Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Kahire ziyareti sırasında ekonomik ilişkileri güçlendirme niyetlerinin sinyallerini verdi.

Görüşmeler sonucunda iki ülke şirketleri arasında 7,7 milyar dolar değerinde anlaşma imzalandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada; Prens ve Sisi’nin ticaret, yatırım ve güvenlik konularını görüştüğü, ayrıca önümüzdeki ay Suudi Arabistan’da ABD Başkanı Joe Biden’in katılacağı bölgesel zirvenin ele alındığı belirtildi.

İş Birliğinin Detayları Açıklandı

İki ülke heyetleri arasında imzalanan anlaşmaların yenilenebilir enerjiden petrol, gıda ve fintech’e kadar uzandığı belirtildi.

Mısır kabinesinden yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistanlı Acwapower (2082.SE) ile Mısır Elektrik Holding Şirketi arasında bir rüzgar enerjisi santrali inşa etmek için 1,5 milyar dolarlık bir anlaşma sağlandı.

GCM Yatırım Banner

Mısır Yatırım ve Serbest Bölgeler Genel Otoritesi’nden yapılan açıklamada ise Mısır’ın Dimyat limanında çok amaçlı terminalin geliştirilmesinin ve Mısırlı Pharco Pharmaceuticals tarafından Suudi Arabistan’da 150 milyon dolarlık bir ilaç şehri kurulmasının diğer anlaşmalar arasında yer aldığı ifade edildi.

Bunun yanında ortak bildiride, Suudi Arabistan’ın Mısır’da 30 milyar dolarlık yatırımlara öncülük etmeye kararlı olduğunun da altı çizildi.

Suudi Arabistan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi’nin 2014’te iktidara gelmesinden bu yana ülkeye halihazırda milyarlarca dolar destek sağlamış durumda. Kahire son süreçte özellikle Ukrayna savaşının ekonomik zincirleme etkileriyle mücadelesini sürdürüyor.

Prens Selman’ın Rotasında Türkiye de Var

Mısır ziyareti, Suudi Arabistan veliaht prensinin üç yıldan fazla bir süredir Körfez bölgesi dışındaki ilk turunun başlangıcıydı. Selman, Salı akşamı Ürdün’e giderken, daha sonraki ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.