Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Mısır Vadeli İşlemleri Artan Talep ve Arz Sorunuyla Birlikte Yükselişini Sürdürüyor

Dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’deki rekor talep, mısır emtiasının fiyatlarını yükseltti. Yurt içinde de mısır talebinde pandemi etkisiyle sert artış var.
Mısır Vadeli İşlemleri Artan Talep ve Arz Sorunuyla Birlikte Yükselişini Sürdürüyor

Dünya genelinde 1 milyon 773 bin insanın ölmesine sebep olan koronavirüs salgını hız kesmeden devam ediyor. Birçok ülkede ikinci dalganın ağır bir şekilde yaşanması sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması, uzaktan çalışmaya geçilmesi gibi tedbirler evde kalma süresini artırdı.

Araştırmalar insanların evde kaldığı süre boyunca abur cubur tarzı atıştırmalıklara daha fazla yöneldiğini  ortaya koydu. Ege Perakendeciler Derneği verilerine göre sadece bizde bile patlatılmak üzere tercih edilen cin mısırına olan talep, yıllık olarak 10’a katlandı.

Dünyanın en büyük tahıl ithalatçısı olan Çin’de artan mısır talebinin sebebi ise hasat zamanının gecikmesi oldu.
Çin Mısır İthalatı
Kaynak: Bloomberg

Çin Gümrük Bakanlığı verilerine göre Eylül ayında 1,08 milyon ton, ilk dokuz ay ise 6,672 milyon ton mısır ithalatı yapıldı. Bunun %78’i ABD’den alındı. Eylül ayındaki ithalat miktarı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %675 artarken, bu seviye son dört yılın en yükseği olarak kaydedildi.

İlk 11 ayda bildirilen mısır ithalatı 9 milyon tona çıkarak, Dünya Ticaret Örgütü’nün 7,2 milyon tonluk taahhütlerini aştı. Ülkede üretim aksaklıkları yaşanırken, talebi karşılamak için ABD pazarına daha fazla yönelmesi gerektiğini dikkat çekiliyor.

ABD Tarım Bakanlığı’nın tahminlerine göre 2021 yılında Çin’in mısır talebinin 7 milyon tondan 22 milyona çıkması bekleniyor. Ege Perakendeciler Derneği Başkanı Feyzi Başdaş, son haftalarda satışı en fazla artan ürünlerin başında cin mısırının yer aldığını söyledi.

Normal zamanlarda yılbaşı öncesinde mısır talebinin %30 arttığını fakat salgınla birlikte insanların evde daha çok zaman geçirmelerine bağlı olarak tüketici davranışlarının tamamen değiştiğine dikkat çekti.

Mısır talebinin ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla %300 arttığını aktardı. Bu artışın tüm Türkiye için geçerli olduğunu ifade eden Bağdaş, “Şu an rafa ne kadar cin mısırı koyarsak hemen satıyoruz.” ifadesini kullandı.

Çin’de artan talep Mart vadeli mısır işlemlerinin de yükselmesini sağladı.
Mısır Emtia Fiyatı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Dünya genelinde en çok kullanılan tarım ürünlerinden olan mısır en fazla Amerika, Çin ve Brezilya’da üretiliyor. Şu an arz kısmında ABD tek başına yer alırken, yoğun talep fiyatların da aynı doğrultuda artmasını sağladı. Mısırın emtia bazında fiyatı 453 dolardan işlem görüyor.

2012 yılında 833 dolara çıkan fiyatlar 2005 yılında 185 dolar ile tarihinin en düşük seviyesini kaydetmişti. Mısır kontratı 2020 yılına 387 dolardan giriş yaptı. Nisan ve ağustos aylarında yılın en düşük seviyelerini kaydetti.

Ancak 6 ağustostan itibaren hız kesmeyen bir artışa yöneldi. Böylelikle 1988 yılından bu yana en uzun yükselişini gerçekleştirmiş oldu. Analistler bu yıl emtia fiyatlarını etkileyen 3 ana unsurun, Covid-19 salgını, toparlanan Çin ekonomisi ve ABD’nin destek programları olduğunu belirtiyor.

Hazırlanan aşının başarılı sonuçlar vermesi ve salgının bitmesiyle birlikte ticari faaliyetlerin normale döneceği, emtia grubunun da ilk olumlu etkilenenler arasında yer alacağına dikkat çekiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum