Yatırım yapmaya başla!

Mısır’da Rekabet Tırmanırken, Abdel Fattah Al Sisi’nin İktidar Süresine Dair Çalışmalar

Mısır'da Liderlik süresinin uzatılması gündemi ile çalışmalarını sürdüren Sisi ve ekibi ile muhalefet kanattan itirazlara ayrıntılı bakış;
Mısır’da Rekabet Tırmanırken, Abdel Fattah Al Sisi’nin İktidar Süresine Dair Çalışmalar

Mısırlılar Lider Abdel Fattah Al Sisi’nin 2030 yılına kadar iktidarda kalmasına izin verecek anayasal değişikliklere ve otorite yönetimini güçlendireceğini söyleyen anayasal değişikliklerde oy vermeye hazırlanıyorlar.

Oylamayı belirleyen Mısır parlamentosu Salı günü Liderin görev süresinin uzatılmasını ve yargı üzerindeki gücünün genişletilmesini içeren bir paket değişikliğini gündeme getirdi. Devlete ait Al Ahram gazetesine göre, çoğu milletvekili Sisi sadıkları ve mecliste meydana gelen değişiklikleri destekledi.

Yetkili makamlardan 22-24 Nisan tarihleri arasında konuyla ilgili referandum çağrısında bulunmaları bekleniyor.

Gündemdeki Değişiklikler Birçok Yetki Barındırıyor

Meydana Getirilen Değişiklikler Yetkileri DeğiştiriyorDeğişiklikler, Sisi’nin Kuzey Afrika’daki siyasi bir huzursuzluk döneminde iktidarı ele geçirmesini destekleyecektir. Yakında Sudan ve Cezayir’deki protestolar, son iki hafta boyunca her iki ülkenin de liderinin saygınlığına neden oldu ve Mısır’daki liderleri ve diğer üç Arap ülkesini deviren 2011 Arap Baharı ayaklanmalarıyla karşılaştırmalar yaptı.

Anayasa değişiklikleri, Liderlik görevini dört yıldan altı yıla çıkaracak, iki dönemlik bir limite sahip olacak ve Sn. Sisi’nin şu anki süresini 2024’e çıkaracak. Özel bir kural, mevcut olan görev süresinin bitiminden sonra altı yıl daha sürmesine izin verecek.

Yeni kurallar Lidere adli atamalar konusunda nihai onay verecek. Ayrıca, ordunun Mısır devletinin koruyucusu olarak gücünü muhafaza ederek, siviller üzerindeki yetki alanlarını genişletirken, savunma bakanlığına atanan kimseye bir genel kurul konseyi vererek, silahlı kuvvetleri sivil kontrolden korunacak.

Sadat; “Anayasaya yapılan bir saldırı”

Dikkat Çeken Sözler "Anayasaya Yapılan Bir Saldırı!"Diğer değişiklikler arasında, daha önce bir liderin 2013 yılında sona eren meclisin üst binası olan Shura Konseyi’nin restorasyonu yer alıyor. Değişiklikler, artık görev yapamadığı takdirde Liderin bir veya daha fazla başkan yardımcısının atanmasına da izin verecek.

Adını Mısır’ın eski Lideri olan amcasıyla paylaşan eski milletvekili Mohamed Anwar Sadat, değişiklikleri “güç geçişi ve güçlerin ayrılmasını sağlayan bir sivil demokrasinin kurulmasını kabul eden anayasaya yapılan açık saldırı” olarak nitelendirdi.

Mısır hükümeti, değişikliklerin 2011 isyanlarını takiben istikrarı sağlamak için gerekli olduğunu söyledi. Bay Sisi’nin destekçileri, uzatılma süresinin Lidere ekonomi, kalkınma projeleri ve güvenlik konusundaki planlarını geliştirmek için daha fazla zaman vereceğini söyledi.

Katılım Teşvik Ediliyor

Seçimlere Katılım Teşvik EdiliyorAnayasanın elden geçirilmesinin ulusal oyu geçmesi bekleniyor çünkü Mısır’ın güvenlik güçleri muhaliflerini korkutuyor ve Sisi’nin otoritesine karşı her türlü zorlu mücadeleyi ortadan kaldırıyor. Son aylarda, hükümeti eleştirir görülen sanatçılar ve diğer kültürel figürlerin yanı sıra, anayasa değişikliklerine karşı çıkan onlarca parti üyesini tutuklandılar.

Bay Sisi’nin destekçileri, değişikliklere destek vermek ve insanları oy kullanmaya teşvik etmek için son haftalarda Kahire’de yüzlerce pankart astı. Afişlerin birçoğu “Katılım bir sorumluluktur!” diyor.

Muhalefet Seçmenlere Sesleniyor

Mısır'da Muhalefet Seçmenlere SesleniyorMuhalefet grupları seçmenlerin değişiklikleri reddetmelerini dile getirdi.

Mai El-Sadany, “Bu, ciddi hakların bozulmasına neden olan, bağımsız düşünce ve muhalifleri susturmak için elindeki yasal araçları kötüye kullanan ve diğer devlet kurumlarının iktidarın kontrolü olarak yarı bağımsızlıklarını bile ortadan kaldıran bir hükümettir. Değişiklikler, bu eğilimleri resmi hale getirmek ve normalleştirmekle tehdit ediyor, onları Mısır devletinin dokusuna yazıyor” dedi.

Bay Sisi, ülkenin ilk serbestçe seçilen Lideri görevine son veren protesto gösterileriyle desteklenen askeri bir darbeye liderlik ettikten sonra Mısır’ı kontrol altına almıştı. 

O zamandan beri iktidardaki askeri seçkinler, İslamcı gruplar ve liberal ve sol siyasi muhalefet içinde kendi yönetimindeki zorlukları azaltarak güçlendi. Sisi, devletin muhaliflerini tutuklayıp susturmasından sonra 2018 seçimlerinde sadece belirteçli bir rakiple karşı karşıyaydı.

Trump yönetimi de dahil olmak üzere bazı Batılı hükümetler, Sisi’nin yönetimini Arap Baharı’nın ardından iktidara gelen Müslüman Kardeşler gibi İslamcı gruplara karşı bir siper olarak kabul ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum