Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mısır Petrol Bakanı: 60 ila 70 Dolar Aralığı Varil Petrol için Makul Bir Fiyat

Mısır Petrol Bakanı Tarek El-Molla, 60 ila 70 doların bir varil petrol için makul bir fiyat olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Mısır Petrol Bakanı: 60 ila 70 Dolar Aralığı Varil Petrol için Makul Bir Fiyat
Son Güncelleme: 
Yorum

Mısır Petrol Bakanı Tarek El-Molla, bir varil petrol için makul bir fiyat olduğunu ve OPEC ile OPEC dışı ortakların üretimi kısma anlaşmalarıyla bunu elde etmeye yaklaştıklarını söyledi. Pazar günü CNBC’ye konuşan El-Molla, üreticileri ve tüketicileri mutlu etmek için petrol fiyatlarının kabul edilebilir bir seviyede olup olmadığı sorulduğunda; “bu 60 ila 70 dolar arasında bir yerde” diyerek cevap verdi.

Ham petrol fiyatlarının önemli ölçüde artması durumunda diğer taraftan enflasyon ve tüketimde yavaşlamada abartı göreceklerini söyleyen Petrol Bakanı, fiyatların belirli bir aralığın altına düşmesi durumunda ise yatırımlarda yavaşlama göreceklerini kaydetti.

Dolayısıyla adil denklemin, üreticiler ve tüketiciler arasında dengeli bir fiyat elde etmek olduğunu, böylece iki partinin mutlu olacağını ve küresel ekonominin büyümesinin sürdürüleceğini belirtti.

Mısır Petrol Bakanı Tarek El-Molla Petrol Fiyatları Yorumu Bu noktada Mısır’ın Orta Doğu’da önemli bir petrol ve doğal gaz üreticisi olduğu ancak OPEC üyesi olmayan ülkenin üretiminin, OPEC ve Rusya gibi diğer OPEC dışı üreticiler tarafından gölgede bırakıldığı hatırlatıldı. Mısır’ın üretimi hala bölgedeki diğer üreticilerin izini sürse de 2019’da üretimi mütevazı bir şekilde artırarak günde 67 bin varile çıkarmayı hedefliyordu.

OPEC’in Ocak ayındaki aylık raporundan çıkan son rakamlar da Mısır’ın batıdaki petrol üreten komşuları Libya ile Cezayir’in Aralık’ta sırasıyla günde 928 bin varil ve günde 1 milyon varil ürettiğini göstermişti.

OPEC’in kilit üyesi Suudi Arabistan ise günde 10.5 milyon varil üretimi yapmıştı.

Suudi Arabistan Günde 10.5 Milyon Üretim OPEC ve Rusya dahil OPEC üyesi olmayan üreticiler son yıllarda 2014’ten bu yana değişken olan petrol fiyatlarını istikrara kavuşturmak için üretimi kısma ya da artırma konusunda işbirliği yapmışlardı. Son olarak da Aralık ayında belirsiz bir küresel büyüme görünümünün ortasında artan petrol arzı ve yetersiz talep nedeniyle düşen petrol fiyatlarını dengelemek için günde 1.2 milyon varil kısma kararı alınmıştı. Pazartesi sabahı Brent petrol varil başına 61.87 dolardan işlem görürken, Batı Teksas türü ham petrol de 52.25 dolardan işlem gördü.

Fiyatlar, ABD’de yapılan sondaj faaliyetlerinin daha yüksek üretime işaret ettiğini gösteren verilerin ardından açılış öncesi işlemlerde düşüş gösterdi.

Pazartesi Petrol Fiyatları ABD Sondaj Faaliyetleri Düştü OPEC Plus anlaşmasının, Rusya’nın istenen kesinti miktarını karşılama konusunda yavaş davranması üzerine tam olarak gerçekleşmediği hatırlatıldı. El-Molla da burada istenen 1.2 milyon varil kesintisi seviyesine ulaşıldığında, hedeflenen fiyat sonucuna ulaşılacağını öngördü.

Egypt Petroleum Show’da konuşan Petrol Bakanı, petrol piyasalarının her iki petrol üreticisini de mutlu edebilecek fiyata bir şekilde yakın olduğunu çünkü petrol fiyatlarının 2014 ortasındaki 114 dolarlık zirvelerden düşmesine rağmen üretim maliyetlerinin de teknolojik gelişmelerle düştüğünü aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu