Yatırım yapmaya başla!

Mısır IMF’den Finansal Yardım İsterken Kredinin Ölçeği Açıklanmadı

IMF Başkanı, Mısır’ın koronavirüs krizine karşı istediği yardım paketine ilişkin açıklama yaptı. Detaylar şu şekilde;
Mısır IMF’den Finansal Yardım İsterken Kredinin Ölçeği Açıklanmadı

Dünya çapında 3 milyonun üzerinde kişide görülen Covid-19 hastalığı, ekonomileri sarsmaya devam ediyor. Salgınla mücadelede zorlanan ülkeler ise IMF, Dünya Bankası gibi kuruluşlardan yardım istiyor. Kısa süre önce IMF’den yardım talep etmediği açıklanan Mısır da son hamlesiyle onlar arasına katıldı.

IMF’nin sayfasında yayınlanan Başkan Kristalina Georgieva’nın açıklamasında Mısır’ın kurumdan yardım istediği bildirildi. Georgieva, dünyadaki birçok ülke gibi Mısır’ın da Covid-19’dan, ilgili küresel durgunluktan ve finansal piyasalardaki kargaşadan etkilendiğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı El Sisi ve hükümetinin, yayılımı sınırlamak ve etkilenen insanlarla işletmelere destek sağlamak için hızlı bir şekilde karşılık verdiğini dile getirdi.

IMF Başkanı Mısır AçıklamasıMısır Merkez Bankası’nın da iç ekonomiyi desteklemek için zamanında tedbirler aldığını ekledi. İşte bu çabaları desteklemek ve salgının etkilerini kontrol altına almak için Mısır Merkez Bankası ile Mısır Hükümeti’nin IMF’den hızlı finansman aracı ve stand-by anlaşması altında finansal destek talep ettiğini duyurdu.

Hızlı finansman aracı (RFI) talebinin önümüzdeki birkaç hafta içinde IMF kuruluna sunulmasını beklediğini kaydetti. Mısır daha önce 2016 yılında IMF ile 12 milyar dolarlık yardım paketi imzalamış geçen sene son dilim ödenmişti.

Georgieva da hükümetin geçen yıl başarıyla tamamlanmış Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamındaki kazanımları koruma hedefini desteklediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Georgieva Mısır Yardım Talebi Açıklaması

Mısır Başbakanı Mustafa Madbuli de Pazar günü yaptığı açıklamada koronavirüs pandemisinin ekonomik etkisini dengelemek için IMF’den yardım paketi talep ettiklerini söyledi. Televizyonda yayımlanan basın toplantısında konuşan Mısır Başbakanı, talep ettikleri yardımın ne kadar olduğu konusunda ise bilgi vermedi.

Borcun birkaç gün içinde müzakere edileceğini de sözlerine ekledi. Salgın öncesinde Kuzey Afrika ekonomisinin güçlü performansını överek yardım paketinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

“Kimse bu krizin ne zaman sona ereceğini bilmiyor, bu yüzden özellikle havacılık ve turizm sektörlerinin tamamen kapatılmasından sonra ekonominin kazanımlarını artıracak bazı önlemler almak istedik.”

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) da 23 Nisan’da Orta Doğu ve Kuzey Afrika havayolları için yardımın kritik olduğu konusunda uyarı yapmıştı.
IATA Mısır Havacılık Sektörü Koronavirüs Etkileri
Kaynak: IATA

MENA’daki COVID-19 krizinin etkilerinin derinleştiğini vurgulayan IATA, bölgenin havayollarının 2019’a kıyasla 24 milyar dolar yolcu geliri kaybedebileceğini aktardı. Havacılık ve ilgili sektörlerdeki iş kayıpları 1,2 milyona kadar çıkabileceğini tam yıl trafiğinin 2019’a kıyasla %51 düşebileceğini tahmin etti.

Mısır içinse 13 milyon daha az yolcunun 2,2 milyar dolar gelir kaybına yol açacağını, Mısır ekonomisinde 279,800 iş ve 3,3 milyar dolarlık katkıyı riske atacağını öngördü. Diğer taraftan Mısır turizm sektörü 2019’da 12,6 milyar dolarla yaklaşık 10 yılın en yüksek rakamını kazanmıştı.

Ancak koronavirüsün etkisi şiddetli oldu. Mısır Merkez Bankası Başkanı Tarek Amer, dış rezervlerin Şubat ayında 45.5 milyar dolardan Mart sonunda 40.1 milyar dolara düştüğünü söyledi. IMF başvurusuna ilişkinse şu ifadeleri kullandı:

“Mısır ekonomisinin COVID-19 nedeniyle bazı sektörlerde meydana gelen zararı telafi etmek için uluslararası fon sağlama açısından esnek. IMF, önceki Mısır programının elde ettiği başarıdan dolayı yeni paketle ilgili çok heyecanlı.”

Ülke Ramazan başlangıcında karantina kısıtlamalarını biraz hafifleterek mağazaların ve alışveriş merkezlerinin hafta sonları ticaret yapmasına izin verdi ve sokağa çıkma yasağı saatini bir saat azalttı.

Woldometer’in son verilerine göre vaka sayısının 4,534; ölüm sayısının 317 olduğu Mısır, daha önce 6,13 milyar dolarlık pakette teşvik politikaları açıklamıştı. Sağlık sektörünün desteklenmesi için 5 milyar Mısır lirası tahsis etmek, düzensiz işçiler için hibe girişimi duyurmak, sanayi sektörü için enerji maliyetlerini düşürmek gibi önlemler alınmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum