Yatırım yapmaya başla!

Minecraft Oyuncuları Üzerinde Yapılan Araştırma Yaratıcılığın Tetiklendiğini Ortaya Koydu

Milyonlarca kişinin peşinden koştuğu popüler oyunlardan biri olan Minecraft’ın yaratıcılığı artırdığı açıklandı.
Minecraft Oyuncuları Üzerinde Yapılan Araştırma Yaratıcılığın Tetiklendiğini Ortaya Koydu

Açık dünya temalı oyunlar arasında Minecraft’ın ayrı bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Microsoft’un geçtiğimiz yıllarda satın aldığı oyun milyonlarca kişi tarafından büyük bir beğeni ile oynanıyor. Bilindik oyunlara nazaran sıra dışı grafik yapısıyla dikkat çeken oyuna dair bağımlılık yaptığına dair haberler daha önce gündeme gelmişti.

Açık dünya oyununda kullanıcılar kendi istedikleri bir yaşam tarzını tasarlama şansına sahipler. Bugün itibariyle oyunun 100 milyondan fazla kişi tarafından oynandığı biliniyor. Minecraft yapısı gereği oyuncuların bazı şeylere kafa yormasını şart koşuyor.

Aslında çoğu oyunun kişiler üzerinde zeka ve yaratıcılık anlamında olumlu etkileri olduğu biliniyor. Yapılan yeni bir araştırma bu durumu bir kez daha ortaya koydu. Iowa State Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, Minecraft oynayan gençlerin yaratıcılıklarının arttığını gösteriyor.

Minecraft Araştırmaya Konu Oldu

Minecraft Araştırmaya Konu Oldu

Dünya genelinde en çok oynanan oyunlardan biri olan Minecraft, ISU çalışanları tarafından araştırma konusu oldu. Yapılan araştırmada belirli grupta çocuk bir araya toplandı. İki gruba ayrılan kişilerden bir kısmının televizyon izlemesi diğer kısmının ise Minecraft oynaması istendi. Bununla beraber Minecraft oynayan kişiler de kendi aralarında ikiye ayrıldı ve bunların birisine daha yaratıcı şekilde oynamaya çalışmaları söylendi.

352 katılımcı ile 40 dakika süren araştırma dikkat çeken sonuçlar ortaya koydu. Oyun sonrası tüm katılımcılardan kağıtlara sıra dışı varlıklar çizilmesi istendi. Araştırmanın sonucuna göre Minecraft’ta yaratıcı olması istenen kişiler en düşük puanı aldılar. Sadece oyunu oynaması istenen kişiler ise en yüksek puanı almayı başardı.

Deneyde Ters Etki Yaşanmış Olabilir

Deneyde Ters Etki Yaşanmış Olabilir

Minecraft oyuncuları üzerinde yapılan araştırmaya yönelik açıklamalarda bulunan bir yönetici, “Yaratıcılığı artıran tek şey, Minecraft oynamak değil. Aynı zamanda Minecraft’ı oynamayı seçmekle de alakalı bir şeyler var” diye konuştu. Bir diğer yetkili ise yaratıcı olması söylenen kullanıcıların ters etki göstermiş olabileceğini tahmin ediyor.

Grubun en düşük puanını alan kişilere yönelik tahminlerde bulunan araştırmacı, “Çocuklara yaratıcı olmalarını söylememiz, ters etki yaratarak yaratıcılıklarını kısıtlamış olabilir. Aynı zamanda çocuklar, tüm yaratıcılıklarını Minecraft oynarken harcayarak testin son aşamasında yaratıcılıktan uzak kalmış da olabilirler.” ifadelerine yer verdi.

Araştırmacılar oyunların büyük bölümünün kişilerin yaratıcılığını olumlu yönde etkilediğini ifade ediyor. Oyuncuların kendi karakterlerini yaratması ve kendilerine has stratejiler belirlemesi, yaratıcılıklarında pozitif etkiye neden oluyor.

Bob Ross Minecraft’a Konuk Oldu

Bob Ross Minecraft’a Konuk Oldu

Oyuna dair bir diğer dikkat çeken gelişme ise bir YouTube üreticisi tarafındna yaşandı. Geçmiş yıllara gidenler hatırlayacaktır dünyaca ünlü ressam Bob Ross, çizmiş olduğu resimler ile kitleleri birbirine bağlamıştır. Bir Youtube yayıncısı, tanınmış ressamı Minecraft dünyasına uyarladı.

SmallishBeans adlı YouTuber, “berbat bir sanatçı ve ressam” başlığı altında Minecraft dünyasında Bob Ross temalı bir resim tasarladı. Tasarımda ünlü ressamın tablosunda Minecraft dünyasına yer verdiği görülüyor. YouTube yayıncısının Bob Ross temalı Minecraft çalışmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum