Yatırım yapmaya başla!

Milyonlarca Kullanıcının Sosyal Medya Hesapları ve Telefon Numaraları Sızdırıldı

Yapılan bir araştırma tarihin en büyük veri sızıntılarından birini ortaya koydu.
Milyonlarca Kullanıcının Sosyal Medya Hesapları ve Telefon Numaraları Sızdırıldı

İnternetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi ile beraber dijital dünya hızla büyümeye devam ediyor. Son yıllarda akıllı telefonların da hızla yaygınlaşması bu süreci daha da hızlandırdı. İnsanlar hemen her işlemlerini dijital ürün ve servisler üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Bu durum beraberinde kullanıcı verilerinin bu servislere ait sunucularda tutulmasına neden oldu. Dolayısıyla şirketlerin sahip olması gereken güvenlik seviyesi çok daha önemli bir hal aldı.

Şirketler her türlü yatırımı yapmasına rağmen hemen her macrada veri ihlallerine tanık oluyoruz. Son olarak ihlal ise bugüne kadar olanların en büyüğü olarak gözüküyor. Yapılan bir araştırma 1.2 milyar insanın kişisel verilerinin hiçbir korumanın sağlanmadığı bir sunucuda bulunduğunu ortaya çıkardı. Araştıma Ekim ayında yapıldı ve bulunan verilerin 4 TB büyüklüğünde olduğu belirtildi. Çalışma güvenlik araştırmacısı Vinny Troia tarafından yapıldı.

Kişisel Bilgiler Herkese Açık Bulundu

Kişisel Bilgiler Herkese Açık Bulundu

Ortaya çıkan veri miktarının bugüne en yüksek kişi sayısına ait ihlallerden biri olduğu belirtiliyor. Kişisel veri denildiğinde akla her türlü bilgi geliyor. Burada bulunan bilgiler arasında kredi kartı numarası ya da kimlik numarası gibi birinci derece kişisel bilgiler yer almıyor. Ancak yine de oldukça önemli bilgilerin olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırma güvenliksiz şekilde bulunan dosyalar arasında milyonlarca kullanıcının sosyal medya hesapları ev ve cep telefonu numaralarının olduğunu gösteriyor. Bu hesaplar arasında Facebook, Twitter, LinkedIn ve Github gibi platformlara ait veriler bulunuyor. 50 milyonu aşkın telefon numarasının olduğu sunucuda 600 milyonu aşkın mail adresine rastlandı. Ortaya çıkarılan veriler ile saldırganların milyonlarca kişiye yönelik dolandırıcılık faaliyetleri yapabileceği belirtiliyor.

Araştırmacı Troia güvenlik açığını aslında rastgele fark etmiş diyebiliriz. Arkadaşları ile bir sunucu üzerinde sızıntı olup olmadığını araştıran Troia, milyarlarca kişinin verilerinin herkesin erişimine açık olduğu sunucuyu ortaya çıkardı. Şok eden bu durum sonrası Troia FBI’a bilgilendirme yaptı. FBI ile bu sunucuyu erişime kapattı.

Verilerin Nasıl Toplandığı Merak Konusu

Verilerin Nasıl Toplandığı Merak Konusu

Bu denli yüksek sayıda kullanıcının verilerinin nasıl toplandığı ise en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Araştırmaya göre toplanan veri dört ayrı bölüme ayrılmış. Bu bölümlerden üçünün PDL adı verilen bir şirketten gelmiş olarak görünüyor. Şirket bünyesinde 1.5 milyarı aşkın kişisel verinin satılmakta olduğu belirtiliyor. Bununla beraber şirketin bünyesinde sayısız e-posta ve sosyal medya adresi bulunuyor. Yine telefon numaraları da bu şirketin elinde.

PDL ortaya çıkarılan sunucunun sahibi olmadığını belirtiyor. Verilerin nasıl toplandığı sorusu ise yapılan tüm araştırmalara rağmen cevapsız kalıyor. Verilerin üzerindeki diğer etiket ise Oxydata diye bir şirketin adını taşıyordu. İki şirkette verileri sattıkları müşterilerin sonrasında ne gib işlemlerde bulunduğuna dair garanti veremiyor.

Son yaşanan ihlal gösteriyor ki kullanıcıların dijital üye oldukları dijital platformlara ve burada oluşturdukları hesapların gizlilik ayarlarına yönelik hassas olması gerekiyor. 2019 yılının ilk çeyreğinde yaşanan veri ihlallerinin 2018 yılına göre gözle görülür derecede arttığı belirtiliyor. Uzmanlar verilere internet ortamında rastlanıyor olmasının saldırganların mutlaka erişim sağladığı anlamına gelmediğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum